Puchar Roztocza 2014

Prawdziwe oblężenie szachistów przeżyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Tomaszowie 18 października. Na VIII Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży „Puchar Roztocza” przyjechało blisko 220 młodych szachistów z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Ukrainy. Ilość uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Szachiści zajęli salę gimnastyczną oraz sale lekcyjne. Organizatorami tych pięknych zawodów od lat są UKS GIM DWÓJKA, Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2. W ceremonii otwarcia turnieju uczestniczyli zaproszeni goście: poseł na Sejm VII kadencji Mariusz Grad, burmistrz Miasta Tomaszowa Wojciech Żukowski, dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 Jarosław Korzeń i Dionizy Mróz, gospodarze obiektu oraz Agata Samek dyrektor Gimnazjum nr 2. Zawody rozegrano w trzech grupach: młodzicy, juniorki i juniorzy. W każdej z grup odrębne klasyfikacje prowadzono dla juniorek.

W rywalizacji najmłodszych (młodzicy do lat 9) wzięło udział 82 małych szachistów. Wśród chłopców zwyciężył Alexei Tolkachov ze Lwowa wyprzedzając Pawła Borka z SP 2 i Denisa Kusznira z Rawy Ruskiej. Na wysokim czwartym miejscu zawody ukończył kolejny uczeń z SP 2 Mikołaj Chudy. Pierwszą dziesiątkę zamknął Mateusz Zubiak z tomaszowskiej „dwójki”. Kolejni zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Maciej Żmuda – 15, Paweł Trzeemżalski – 24, Paweł Dziura – 25, Michał Rzeszutek – 26, Kacper Mazepa – 27, Nikodem Zając – 28, Maciej Bronikowski – 29 (wszyscy SP 2), Szymon Skorupski (Przedszk. Sam.) – 30, Wojciech Byrk – 32, Tomasz Hasiuk – 35, Miłosz Byczuk – 36, Kacper Tytoń – 40 (wszyscy SP 2), Jakub Sawka (SP 3) – 42, Kamil Olbracht (SP 2) – 43, Jakub Kwiatkowski (SP 3) – 44, Jan Krupa – 47, Bartłomiej Olchawa – 50, Patryk Jankowski – 51 (wszyscy SP 2).

W grupie dziewczynek zwyciężyła Marta Khabak z Novojavorivska przed Sołomiją Kazjuk z Rawy Ruskiej i Aleksandrą Budzyńską z Michalowa. Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z Tomaszowa była Anna Krzaczkowska z SP 2, która ukończyła zawody na szóstym miejscu. Kolejne zawodniczki z Tomaszowa zajęły miejsca: Malwina Wawryszczuk – 7, Magdalena Puźniak – 8, Katarzyna Kamińska – 10 (wszystkie SP 2), Otylia Węgrzyn (Przedszk. nr 2) – 12, Lena Majdanik – 13, Alicja Przyczyna – 14, Weronika Wawrzusiszyn – 15, Wiktoria Berbecka – 16 (wszystkie SP 2). Najmłodszymi uczestniczkami zawodów były: Marcelina Pasieczna z Michalowa i Otylia Węgrzyn oraz Szymon Skorupski z Tomaszowa.

W grupie juniorów wystąpiło 84 uczestników. Najliczniej reprezentowani byli juniorzy do lat 12, wśród których zwyciężył Maksym Grynak z Novojavorivska przed Krzysztofem Iwańczukiem z Chełma i Mateuszem Rzeszutkiem z SP 2. Na kolejnych dwóch miejscach także finiszowali zawodnicy z Szkoły Podstawowej nr 2: Filip Przyczyna – 4, Grzegorz Dolanowski – 5. Kolejni zawodnicy tomaszowskiej dwójki zajęli miejsca: Adrian Michalski – 8, Norbert Bukała – 9, Miłosz Gałan – 10, Kamil Cisek – 13, Jarosław Różaniecki – 15, Adrian Bender – 16, Kamil Kopiec – 17, Krystian Leńczuk – 18, Michał Borek – 19, Patryk Świderek – 20, Gabriel Birunt – 22, Damian Malec – 23, Łukasz Krawczyk – 26, Łukasz Bondyra – 27, Michał Kostrubiec – 29, Dawid Kowalczuk – 30, Tomasz Konopka – 32, Tomasz Litwin – 33, Paweł Charachajczuk – 34, Konrad Sawka – 36, Hubert Prus – 37, Dawid Ciołko – 38, Mateusz Grzeszczuk – 41, Kamil Bender – 42, Kacper Krzaczkowski – 43, Michał Rachański – 45.

W grupie juniorów do lat 15 zwyciężył Mykola Vorobetc z Lwowa-Pustomyty przed Karolem Wolczykiem i Danielem Pietrasiem (obaj z Gimnazjum nr 2). Kolejni tomaszowscy zawodnicy zajęli miejsca: Szymon Węgrzyn – 5, Krzysztof Łasocha – 6, Michał Żabicki – 7, Kamil Mielniczek – 18, Marcin Prus – 19 (wszyscy Gimnazjum nr 2).

W najstarszej grupie juniorów zwyciężył Dawid Czerw z Ożarowa przed Marcinem Molendą i Wojciechem czajką (obaj ZS nr 1). Na czwartym miejscu ukończył zawody Szymon Łuczka (ZS nr 3).

Wśród juniorek do lat 12 triumfowała Antonina Samolyk z Lubomla przed Darią Sawą z Fajsławic i Julią Drob z Ożarowa. Na czwartym miejscu turniej ukończyła Dominika Borek z SP 2. Jej koleżanki ze szkoły zajęły miejsca: Iga Wawryszczuk – 8, Ada Macioch – 10, Justyna Łukasiewicz – 11, Alicja Puźniak – 15, Anna Kamińska – 16, Anna Sujko – 17, Zuzanna Jakubus – 18, Magdalena Trzemżalska – 19, Iza Sokołowska – 21, Anna Harbuz – 23, Natalia Kucharska – 24.

Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja w grupie juniorek do lat 15, w której zwyciężyła Kinga Depko z Gimnazjum nr 2 wyprzedzając utytułowane zawodniczki: Katarzynę Bendarczyk z Fajsławic i Agnieszkę Samujło z Lublina. W pierwszej szóstce zmieściły się wszystkie tomaszowskie zawodniczki: Maja Kargol – 4, Laura Zwolak – 5, Zuzanna Żukowska – 6 (wszystkie Gimnazjum nr 2).

Niestety, w najstarszej grupie juniorek wystąpiły tylko dwie zawodniczki. Zwyciężyła Weronika Frączek (Lublin) przed Małgorzatą Bębnik (ZS nr 1).

Obowiązki sędziowskie pełnili: Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice), Irena Kasprzyk (Lublin) i Mieczysław Pszeniczka (Michalów).

Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało puchary, kolejnych trzech medale. Nagrodzono pierwszych sześciu zawodników, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i reklamówki z upominkami. Atrakcją, na którą wielu uczestników czekało było losowanie nagród niespodzianek. Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się rozgrywki na dużej plenerowej szachownicy ustawionej w korytarzu szkoły.

Dzięki działaniom wielu ludzi, w szczególności rodzicom VIII Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży Puchar Roztocza po raz kolejny uzyskał wspaniałą oprawę w postaci dekoracji sali gimnastycznej, wspaniałych kanapek i ciastek, które zachwalali wszyscy uczestnicy.

Wielkie imprezy nie obejdą się bez sponsorów o wielkich sercach, którzy są w stanie pomóc. Serdeczne podziękowania składamy: firmie Visiona sponsorowi strategicznemu zawodów, Starostwu Powiatowemu, firmom Macro-Service, El-kom, Ciastkarnia Jerzy Paluszyński, piekarnia w Majdanie Górnym Wiesław Karwan, sponsorom anonimowym.

Kolejny Puchar Roztocza przeszedł do historii pokazując jak wielkie jest zainteresowanie szachami wśród młodych ludzi. Turniej w Tomaszowie wychodzi naprzeciw zainteresowaniom.