Puchar Roztocza 2013

VII „Puchar Roztocza” – szachowe święto Lubelszczyzny

Puchar Roztocza po raz siódmy

Już po raz siódmy został rozegrany Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży „Puchar Roztocza”. Zawody stały się już tradycyjnym świętem młodzieżowych szachów w Tomaszowie i województwie lubelskim. Rokrocznie szachowe zmagania gromadzą dużą ilość młodych sympatyków królewskiej gry. Także tegoroczna edycja zgromadziła ponad 130 zawodników reprezentujących takie miejscowości jak: Tomaszów Lubelski, Zamość, Lublin, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Włodawa, Oleszyce, Łaszczów, Leśniowice, Fajsławice, Ożarów, Michalów, Mircze. Naszą miejscowość odwiedzili także zawodnicy z miasta Kovel na Ukrainie. Licznie reprezentowane było nasze miasto, przede wszystkim przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i zawodników UKS GIM DWÓJKA, w sumie 51 osób. Zawody rozegrano 19 października 2013 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2. W ceremonii otwarcia wzięli udział: Jacek Pawłucki przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Grażyna Śrutwa radna miasta Tomaszów Lubelski i przedstawicielka posła na Sejm Mariusza Grada, Agata Samek dyrektor Gimnazjum nr 2, Jarosław Korzeń dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Gościem specjalnym był prezes firmy Visiona Mariusz Gąsowski wraz z małżonką. W imieniu organizatorów zawodów Ryszard Żądło wręczył zacnemu gościowi specjalne podziękowanie oraz brązową honorową odznakę Polskiego Związku Szachowego za popularyzację szachów na Lubelszczyźnie.

Zawody rozegrano w czterech grupach: młodziczek, młodzików, juniorek i juniorów. Klasyfikację prowadzono w grupach do lat 9, 12, 15 i 18 z podziałem na dziewczęta i chłopców.

W najmłodszej grupie młodziczek zwyciężyła Anna Gdula z Przemyśla przed Viktoriyą Bratash (Kovel) i Wiktorią Draczką (Łabunie). Jedyna tomaszowianka w tej grupie Justyna Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA) zajęła czwarte miejsce.

Wśród młodzików zwyciężył gość z Ukrainy Artem Manzhos (Kovel) przed liczną grupą młodych tomaszowian. Na drugim miejscu zawody ukończył Norbert Bukała, a na trzecim Grzegorz Dolanowski (obaj UKS GIM DWÓJKA). Kolejne trzy miejsca także przypadły kolegom klubowym Norberta i Grzesia. Paweł Borek był czwarty, Mikołaj Chudy piąty, a Adrian Michalski szósty. Pozostali zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Michał Borek 16, Jarosław Różaniecki 19, Mikołaj Dziwura 24, Maciej Żmuda 25 (wszyscy SP 2), Jakub Kwiatkowski (SP 3) 27, Nikodem Zając 29, Jakub Ławrynowicz 34, Szymon Kołtun 35, Michał Kuśmierczyk 36 (wszyscy SP 2).

W grupie juniorek do lat 12 triumfowała Julia Drob (Ożarów) przed Oliwią Prucnal (Leśniowice) i Anną Sujko (UKS GIM DWÓJKA). Pozostałe tomaszowianki zajęły miejsca: Dominika Borek 6, Iga Wawryszczuk 11, Alicja Puźniak 14, Ada Macioch 15, Kornelia Kozyra 17 (wszystkie UKS GIM DWÓJKA).

Wśród juniorów do lat 12 zwyciężył Michał Mazur (Przemyśl) przed Szymonem Pszczołą (Lublin) i Sebastianem Żarnowskim (Zamość). Na szóstym miejscu zawody ukończył najwyżej sklasyfikowany tomaszowianin Gabriel Birunt (UKS GIM DWÓJKA). Koledzy klubowi Gabriela zajęli miejsca: Filip Przyczyna 7, Kamil Kopiec 9, Mateusz Rzeszutek 11, Łukasz Krawczyk 13, Tomasz Konopka 14, Miłosz Gałan 16, Michał Kostrubiec 20, Łukasz Bondyra 21, Patryk Świderek 22, Kamil Cisek 23, Damian Malec 24, Wojciech Cichoń 25, Paweł Charachajczuk 26, Tomasz Litwin 28, Konrad Sawka 30.

W grupie juniorek do lat 15 zwyciężyła Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) przed Weroniką Frączek (Lublin) i Katarzyną Bednarczyk (Fajsławice). Grupa juniorów do lat 15 była popisem tomaszowian, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca. Zwyciężył Marcin Molenda przed Maciejem Żądło (obaj UKS GIM DWÓJKA) i Danielem Pietrasiem (LUKS Tomasovia). Na czwartym miejscu finiszował kolega klubowy Marcina i Maćka Karol Wolczyk. Kolejni tomaszowianie zajęli miejsca: Michał Żabicki 8, Marcin Prus 10 (obaj UKS GIM DWÓJKA), Sebastian Kuźniarski (LUKS Tomasovia) 13, Szymon Węgrzyn 16, Krzysztof Łasocha 19, Kamil Mielniczek 21 (wszyscy UKS GIM DWÓJKA).

Grupę juniorek do lat 18 reprezentowały tylko dwie zawodniczki. Zwyciężyła Katarzyna Różaniecka (UKS GIM DWÓJKA) przed Mileną Baran (Rzeszów). Wśród juniorów do lat 18 zwyciężył Szymon Łuczka przed Rafałem Sikorą (obaj UKS GIM DWÓJKA) i Michałem Łątkowskim (Zamość). Na czwartym miejscu turniej ukończył kolejny tomaszowianin Maciej Kuźniarz (LUKS Tomasovia).

Obsadę sędziowską stanowili: Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice), Mieczysław Pszeniczka (Michalów) i Andrzej Czochra (Zamość).

Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało puchary, a kolejnych trzech medale. Wszystkie puchary i medale ufundowały lokalne władze samorządowe: burmistrz miasta Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski i starosta tomaszowski Jan Kowalczyk. Pierwszych sześciu graczy w każdej grupie otrzymało nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki związane z szachami w postaci notesików, długopisów, kalendarzyków, zakładek, blankietów zapisów partii.

Uhonorowano pucharami i nagrodami najlepszą zawodniczkę z powiatu tomaszowskiego Katarzynę Różaniecką i najlepszego zawodnika Szymona Łuczkę, a także najmłodszą uczestniczkę Aleksandrę Budzyńską (Michalów) i najmłodszego szachistę Dawida Fiałę (Włodawa). Puchary i nagrody ufundował starosta tomaszowski Jan Kowalczyk. Oprócz władz lokalnych sponsorami nagród byli: Visiona, PGE Dystrybucja Oddział Zamość, EL KOM Agata i Dariusz Fus, MACROSERVICE Artur Dudek i Jaroław Łukasiewicz, apteka „W kinie” Ewa Łukasiewicz, Zakład Cukierniczy Jerzy Paluszyński, Magazyn Szachista Andrzej Filipowicz. Organizatorzy serdecznie dziękują za finansowe wsparcie zawodów.

Jak przystało na święto, było dużo zabawy, śmiechu i radości. Wielką atrakcją dla najmłodszych stało się rozgrywanie w przerwach między turniejowymi rundami partii kilkudziesięciocentymetrowymi figurami na dużej szachownicy ustawionej na korytarzu szkoły. Jednakże największe emocje towarzyszyły losowaniu nagród. Szczęśliwcy mogli wylosować słodycze i atrakcyjne upominki.

Ta piękna impreza doszła do skutku dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, a przede wszystkim rodziców. To dzięki nim w piątkowe popołudnie w ciągu trzech godzin sala gimnastyczna zmieniła swoje przeznaczenie i diametralnie odmieniła wygląd. Rozwieszono banery, ułożono puchary, przygotowano stoły i szachownice. Korytarz szkolny przyozdobiono rysunkami i fotografiami prezentującymi osiągnięcia szachowe oraz poprzednie turnieje. W organizację zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2.

Przez cały czas trwania zawodów zawodnicy i opiekunowie mogli spożywać posiłki w postaci kanapek, ciastek i drożdżówek oraz napoje. Dzięki pomysłowości mam na tacach można było podziwiać wspaniałe kanapki, przyrządzone z finezją i gustem. W stołówce krzątały się mamy młodych szachistów z UKS GIM DWÓJKA i dziewczęta z gimnazjum, dbając, aby każdy z uczestników miał co jeść. Gościnność tomaszowian ujmuje wszystkich przyjezdnych, wieść o niej niesie się pocztą pantoflową daleko w Polskę.

Mamy nadzieję, że za rok połączone siły władz samorządowych, dyrekcji szkół, sponsorów i rodziców dadzą równie wspaniały efekt w postaci kolejnego „Pucharu Roztocza”.

Wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu turnieju serdecznie dziękują instruktorzy sekcji szachowej UKS GIM DWÓJKA – Elżbieta i Ryszard Żądłowie.