Puchar Roztocza 2012

Szachowy turniej gigant

20 X 2012 r. w Tomaszowie rozegrany został VI Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży „Puchar Roztocza”. Był to największy turniej od początku swojego istnienia.

Do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie prowadzono rozgrywki, zjechało 174 zawodników i ponad 40 opiekunów z Polski południowo-wschodniej (od Lublina po Rzeszów i od Chełma po Biłgoraj), zjawili się też szachiści z Ukrainy. Przybyło 11 finalistów Mistrzostw Polski z 2013 roku, co świadczy o randze turnieju.

Organizatorem przedsięwzięcia była sekcja szachowa UKS GIM DWÓJKA – jej trenerzy Elżbieta i Ryszard Żądłowie oraz rodzice młodych szachistów. Rodzice w przeddzień turnieju poświęcili popołudnie na przygotowanie wystroju sali gimnastycznej i wystaw na korytarzu szkolnym, a w dniu zawodów zjawili się rano z tacami pełnymi kanapek, by jak najgościnniej podjąć wszystkich przybyłych.

Zawodnicy grali w 4 kategoriach wiekowych: do 9,12, 15 i 18 lat z podziałem na chłopców i dziewczęta, tempem P 15.

Dla sześciu najlepszych osób w każdej kategorii przygotowano: piękne puchary za miejsca 1 – 3, medale za miejsca 4 – 6, a do tego oczywiście nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom turnieju wręczono niewielkie upominki. Po rozegraniu 9 rund turniejowych wyłoniono zwycięzców. Sędziowali: Zbi-gniew Bednarczyk (Fajsławice), Artur Kimak (Biłgoraj), Mieczysław Pszeniczka (Michalów).

W najliczniejszej grupie chłopców do 9 lat (a było ich aż 50) wygrał Aleksander Kucharuk (Kovel), drugi był Vasyl Marchyshyn (Novojavorivsk), a trzeci Tymoteusz Czukiewski (Lublin). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Tomaszowa był Grzegorz Dolanowski (GIM DWÓJKA), który ukończył zawody na 12 miejscu. Najlepszą dziewczynką okazała się Julia Drob (Ożarów), druga była Daria Sawa (Fajsławice), a jako trzecia ukończyła turniej Justyna Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy tomaszowianki: Alicja Puźniak na miejscu piątym, Anna Sujko na szóstym i Izabela Hałasa na dziewiątym (wszystkie UKS GIM DWÓJKA).

W kategorii do lat 12 w pięknym stylu wygrał Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA), drugie miejsce zajął Paweł Topolan (Lublin), a trzecie Radomił Baran (Rzeszów). Na piątym miejscu ukończył zawody Daniel Pietraś (LUKS Tomasovia). W pierwszej dziesiątce z tomaszowian znalazł się jeszcze Filip Przyczyna (UKS GIM DWÓJKA) na miejscu dziesiątym.

Wśród dziewczynek zwyciężyła Barbara Trybowska (Rudnik nad Sanem), druga była Agnieszka Samujło (Lublin), a trzecia Katarzyna Bochniarz (Lublin). Najwyżej sklasyfikowaną tomaszowianką była Dominika Borek (UKS GIM DWÓJKA) na miejscu dwunastym.

W grupie do lat 15 po zaciętej walce triumfował Maciej Żądło, tuż za nim uplasował się Marcin Molenda, a trzeci był Szymon Łuczka ( wszyscy trzej UKS GIM DWÓJKA). W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech tomaszowian: Kamil Mielniczek na miejscu szóstym, Marcin Prus na ósmym i Krzysztof Łasocha na dziesiątym (wszyscy UKS GIM DWÓJKA).

Zwyciężczynią w tej grupie została Weronika Frączek (Lublin), drugie miejsce zajęła Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA), a trzecie Agata Topolan (Lublin). W pierwszej dziesiątce finiszowały jeszcze dwie tomaszowianki: Gabriela Uchman na miejscu ósmym i Maja Kargol na miejscu dziesiątym (obie UKS GIM DWÓJKA).

W najstarszej kategorii do 18 lat i w całym turnieju bezapelacyjnie zwyciężył Rafał Sikora przed Jakubem Bartoszkiem (obaj UKS GIM DWÓJKA) oraz Markiem Kornikiem (Biłgoraj). Na miejscu piątym zawody ukończył Maciej Pokarowski (UKS GIM DWÓJKA), a na szóstym Maciej Kuźniarz (LUKS Tomasovia).

Wśród dziewcząt wygrała Alicja Bednarczyk (Fajsławice), przed Mileną Baran (Rzeszów) oraz Katarzyną Różaniecką (UKS GIM DWÓJKA).

Uhonorowano najlepszych zawodników naszego powiatu. Dla nich ogromne puchary ufundowało Starostwo Powiatowe. Otrzymali je Małgorzata Bębnik i Rafał Sikora (oboje UKS GIM DWÓJKA). Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach rozgrywek – Magdalenie Puźniak (UKS GIM DWÓJKA) i Tomaszu Topolanie (Lublin). Oni też otrzymali puchary.

Po udekorowaniu najlepszych zawodników, wręczeniu każdemu dyplomu i upominku nastąpiło losowanie 20 nagród. Tu szansę mieli wszyscy, bez względu na umiejętności szachowe. Madzia Puźniak wyjmowała losy z wielkiego pucharu i szczęśliwcy obdarowywani byli sprzętem AGD, książkami itp.

Opiekunowie, którzy przyjechali do Tomaszowa ze swoimi zawodnikami, szczerze gratulowali organizatorom. Chwalili poczęstunek, zaangażowanie rodziców, gustowne trofea i wystrój szkoły. Lekko zazdrosnym okiem patrzyli na wystawę pucharów sekcji szachowej zdobytych w ostatnich latach podczas rozgrywek makroregionalnych i ogólnopolskich. Niewiele klubów może się poszczycić osiągnięciami na poziomie UKS GIM DWÓJKA.

Nie byłoby nagród, radości wśród dzieci i uznania ich opiekunów, gdyby nie znaleźli się hojni sponsorzy. Organizatorzy z całego serca dziękują sponsorom: Visiona Sp. z o.o., Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, poseł Mariusz Grad, PGE Zamość, FHU Olimp, Zakład Cukierniczy Zofia Paluszyńska, Elkom Agata i Dariusz Fus, Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 2.

Serdeczne podziękowania składają również Dyrekcjom Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 za życzliwość i pomoc w przygotowaniu tegorocznego „Pucharu Roztocza”.

Mamy nadzieje, że przychylność władz i zaangażowanie sponsorów pozwolą na zorganizowanie siódmej edycji turnieju za rok.