Jaki zegar kupić dziecku

Jaki zegar szachowy kupić dziecku?

Spora grupa rodziców chce sprawić prezent swoim dzieciom kupując im zegar szachowy. Jednocześnie pojawia się pytanie, który zegar szachowy najlepiej kupić?. Wybór jest naprawdę duży, dlatego niniejszy post jest porównaniem większości zegarów z jakimi miałem do czynienia. Zegary oceniane były przeze mnie pod względem ceny, jakości/wyglądu, funkcjonalności oraz dodatkowych parametrów.

Zegary dzielimy na:

- mechaniczne

- elektroniczne

Dla dzieci początkujących (przedszkolaków i dzieci do lat 10) polecam na początek zakup zegara mechanicznego. Użytkowanie takiego zegara przy okazji nauczy dziecko korzystania z zegarka naręcznego oraz jednocześnie uświadomi go jak długo można pomyśleć mając 5, 10 czy 30 minut do końca gry. Zaawansowany szachista grając na zegarze mechanicznym tylko spojrzy na zegar i już wie ile mniej więcej ma do końca gry. Nauka gry na zegarze to żaden trudny wyczyn, jednak dzieci z reguły robią wielkie wooooooowwwww i pytają, a co to jest?. Po wyjaśnieniu podstawowej zasady, że gramy do póki wskazówka nie opadnie, z chęcią uczą się gry na nowym urządzeniu.

Dlaczego jeszcze warto grać na czas?

1. Gra w domowym zaciszu dziecka z mamą, tatą czy dziadkiem w partii towarzyskiej jest niezwykle przyjemna. Może jednak powodować pewną niesprawiedliwość, gdyż jedna ze stron może myśleć dłużej przez co wykonywać będzie dokładniejsze ruchy. Nie ma weryfikatora czasu i tak naprawdę szansę obu stron są nierówne. Mając zegar szachowy, są z góry ustalone zasady, po ile czasu mają obie strony do namysłu.

2. Kiedy dzieci nie grają na czas, nagminne staje się mówienie „No twój ruch idź gdzieś, rusz się!”. Kiedy gramy na zegar szanse są równe, a poganianie drugiego zawodnika nie jest na miejscu. Można w końcu korzystać ze swojego czasu i myśleć tak długo do póki wskazówka nie opadnie.

3. Trzeci atut gry na czas – edukacyjny. Poniższe rzeczy powinien wiedzieć każdy szachista.

Partię można wygrać na kilka sposobów:

– dając szach mat przeciwnikowi,

– poprzez poddanie się przeciwnika,

– poprzez trzy nieprawidłowe ruchy przeciwnika,

wygrywając na czas!,

Opcja wygrania na czas występuje jednak po uwzględnieniu dwóch warunków:

przeciwnikowi opadła chorągiewka, a nam nie (w przypadku opadnięcia dwóch – jest remis)

– drugi warunek to musimy mieć tzw. siłę matującą (uogólniając musi być możliwość ustawienia mata przez stronę, której wskazówka nie opadła)

Pełny tekst artykułu autorstwa Macieja Sroczyńskiego można znaleźć na stronie:

www.szachmistrz.eu.