IV Puchar Prezesa UKS GIM DWÓJKA

1w

Już po raz czwarty UKS GIM DWÓJKA organizuje cykl rozgrywek pod nazwą Puchar Prezesa UKS GIM DWÓJKA. Zawody rozgrywane są podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w Gimnazjum nr 2,a skierowane przede wszystkim do zawodników UKS GIM DWÓJKA; jednakże może w nich uczestniczyć każdy chętny uczeń do lat 18. Celami rozgrywek są: trening doskonalący umiejętności szachowe oraz ciekawe spędzenie przez uczniów czasu podczas ferii. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano dwa turnieje dla najmłodszych.

    W pierwszym dniu ferii rozegrano turniej dla najmłodszych „Młodzi mistrzowie szachownicy”. Początkowo zawody miały być rozegrane w Szkole Podstawowej, jednakże organizatorzy doszli do wniosku, iż najmłodsi powinni zobaczyć, jak grają ich starsze koleżanki i koledzy w gimnazjum. Wśród chłopców zwyciężył Grzegorz Dolanowski przed Mateuszem Aniołem i Norbertem Bukałą. Wśród dziewcząt triumfowała Justyna Łukasiewicz przed Anną Sujko i Izabelą Hałasą. Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie uhonorowano medalami, a wszystkich uczestników dyplomami i drobnymi upominkami.

    Pierwszy dzień zmagań przy szachownicy zachęcił najmłodszych do dalszej rywalizacji. W dniach 31.01.-01.02.2012 r. rozegrano turniej klasyfikacyjny „Ferie z szachami”. W zawodach wzięło udział dwanaście osób. Turniej bezapelacyjnie wygrał Krystian Sereda z Lubyczy Królewskiej, pokonując pewnie wszystkich przeciwników. Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Aniołowi, a trzecie Norbertowi Bukale. Wśród dziewcząt zwyciężyła Justyna Łukasiewicz przed Anną Sujko i Izabelą Hałasą. Najlepsi otrzymali medale i nagrody, a wszyscy dyplomy i drobne upominki. Dodatkowymi nagrodami w wymiarze sportowym było wypełnienie norm na piątą kategorię szachową przez Mateusza i Norberta, a przez Annę Sujko na czwartą.

    Wynik Krystiana nie jest zaskoczeniem dla trenerów, gdyż chłopiec regularnie uczestniczy w treningach grupy średniozaawansowanej UKS GIM DWÓJKA. Jeżeli jeszcze będzie brał udział w większej ilości turniejów i otrzyma solidne wsparcie od rodziców, to w niedalekiej przyszłości można oczekiwać wysokich wyników w rozgrywkach juniorskich. Także Mateusz, Norbert i Ania przy odpowiedniej chęci do pracy i udziale w turniejach mogą osiągnąć dobre wyniki.

    Główny turniej Pucharu Prezesa UKS GIM DWÓJKA został rozegrany w dniach 31.01.-03.02.2012 r. z udziałem czternastu zawodników. Głównym celem turnieju było umożliwienie zawodnikom wypełnienia norm na wyższe kategorie szachowe. Pewne zwycięstwo odniósł Rafał Sikora, udowadniając, iż jego wynik w „Podkarpackiej Szachownicy” nie był przypadkowy. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Molendzie, a trzecie Maciejowi Żądło. Rafał swoim wynikiem wypełnił po raz drugi normę na pierwszą kategorię szachową. O prawdziwym pechu może mówić Marcin Molenda, który przegrywając w ostatniej rundzie z Małgorzatą Bębnik, stracił szansę na normę. W klasyfikacji juniorów młodszych zwyciężył Michał Żabicki przed Filipem Przyczyną (najmłodszy uczestnik) i Krzysztofem Łasochą. Wyniki osiągnięte przez Michała i Filipa powinny ich zmotywować do dalszej pracy. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy dyplomy i nagrody. Ostatnim akordem Pucharu Prezesa był turniej błyskawiczny. Zwycięstwo odniósł Jakub Bartoszek przed swoim bratem Michałem i Marcinem Molendą.

Nagrody i upominki we wszystkich turniejach ufundowane zostały przez UKS GIM DWÓJKA.

    Tydzień z szachami przygotowali Elżbieta i Ryszard Żądłowie. Słowa podziękowania należą się p. Andrzejowi Wolczykowi za pomoc przy organizacji zawodów.