IV Puchar Prezesa UKS GIM DWÓJKA

Już po raz czwarty UKS GIM DWÓJKA organizuje cykl rozgrywek pod nazwą Puchar Prezesa UKS GIM DWÓJKA. Zawody rozgrywane są podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w Gimnazjum nr 2,a skierowane przede wszystkim do zawodników UKS GIM DWÓJKA; jednakże może w nich uczestniczyć każdy chętny uczeń do lat 18. Celami rozgrywek są: trening doskonalący umiejętności szachowe oraz ciekawe spędzenie przez uczniów czasu podczas ferii. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano dwa turnieje dla najmłodszych.

W pierwszym dniu ferii rozegrano turniej dla najmłodszych „Młodzi mistrzowie szachownicy”. Początkowo zawody miały być rozegrane w Szkole Podstawowej, jednakże organizatorzy doszli do wniosku, iż najmłodsi powinni zobaczyć, jak grają ich starsze koleżanki i koledzy w gimnazjum. Wśród chłopców zwyciężył Grzegorz Dolanowski przed Mateuszem Aniołem i Norbertem Bukałą. Wśród dziewcząt triumfowała Justyna Łukasiewicz przed Anną Sujko i Izabelą Hałasą. Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie uhonorowano medalami, a wszystkich uczestników dyplomami i drobnymi upominkami.

Pierwszy dzień zmagań przy szachownicy zachęcił najmłodszych do dalszej rywalizacji. W dniach 31.01.-01.02.2012 r. rozegrano turniej klasyfikacyjny „Ferie z szachami”. W zawodach wzięło udział dwanaście osób. Turniej bezapelacyjnie wygrał Krystian Sereda z Lubyczy Królewskiej, pokonując pewnie wszystkich przeciwników. Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Aniołowi, a trzecie Norbertowi Bukale. Wśród dziewcząt zwyciężyła Justyna Łukasiewicz przed Anną Sujko i Izabelą Hałasą. Najlepsi otrzymali medale i nagrody, a wszyscy dyplomy i drobne upominki. Dodatkowymi nagrodami w wymiarze sportowym było wypełnienie norm na piątą kategorię szachową przez Mateusza i Norberta, a przez Annę Sujko na czwartą.

Wynik Krystiana nie jest zaskoczeniem dla trenerów, gdyż chłopiec regularnie uczestniczy w treningach grupy średniozaawansowanej UKS GIM DWÓJKA. Jeżeli jeszcze będzie brał udział w większej ilości turniejów i otrzyma solidne wsparcie od rodziców, to w niedalekiej przyszłości można oczekiwać wysokich wyników w rozgrywkach juniorskich. Także Mateusz, Norbert i Ania przy odpowiedniej chęci do pracy i udziale w turniejach mogą osiągnąć dobre wyniki.

Główny turniej Pucharu Prezesa UKS GIM DWÓJKA został rozegrany w dniach 31.01.-03.02.2012 r. z udziałem czternastu zawodników. Głównym celem turnieju było umożliwienie zawodnikom wypełnienia norm na wyższe kategorie szachowe. Pewne zwycięstwo odniósł Rafał Sikora, udowadniając, iż jego wynik w „Podkarpackiej Szachownicy” nie był przypadkowy. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Molendzie, a trzecie Maciejowi Żądło. Rafał swoim wynikiem wypełnił po raz drugi normę na pierwszą kategorię szachową. O prawdziwym pechu może mówić Marcin Molenda, który przegrywając w ostatniej rundzie z Małgorzatą Bębnik, stracił szansę na normę. W klasyfikacji juniorów młodszych zwyciężył Michał Żabicki przed Filipem Przyczyną (najmłodszy uczestnik) i Krzysztofem Łasochą. Wyniki osiągnięte przez Michała i Filipa powinny ich zmotywować do dalszej pracy. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy dyplomy i nagrody. Ostatnim akordem Pucharu Prezesa był turniej błyskawiczny. Zwycięstwo odniósł Jakub Bartoszek przed swoim bratem Michałem i Marcinem Molendą.

Nagrody i upominki we wszystkich turniejach ufundowane zostały przez UKS GIM DWÓJKA.

Tydzień z szachami przygotowali Elżbieta i Ryszard Żądłowie. Słowa podziękowania należą się p. Andrzejowi Wolczykowi za pomoc przy organizacji zawodów.