W Galerii Handlowej Sanowa w Przemyślu

Szachowe weekendy w galeriach handlowych w Polsce stają się coraz popularniejsze i wpisują się w kalendarz imprez szachowych propagujących ten sport i sposób spędzania wolnego czasu. W dniach 10-11.03.2012 r. w Galerii Handlowej Sanowa w Przemyślu zorganizowano już po raz drugi weekend szachowy. W sobotę rozgrywane były zawody dla juniorów, a w niedzielę dla seniorów. Tegoroczny turniej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Liczba chętnych przewyższała możliwości logistyczne. Organizatorzy zostali zmuszeni do ograniczenia liczby uczestników do 120. Zawody zgromadziły na starcie dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat z województw podkarpackiego, lubelskiego i Ukrainy. Do Przemyśla udała się 34 osobowa grupa szachistów z Tomaszowa reprezentujących UKS GIM DWÓJKA. Zawody rozegrano w trzech grupach wiekowych z osobą klasyfikacją dziewcząt.

W najstarszej grupie chłopców triumfowali tomaszowianie: Marcin Molenda przed Maciejem Żądło. Trzecie miejsce przypadło Patrykowi Mrozowskiemu z Krosna. Tuż za podium zawody ukończył kolejny zawodnik UKS GIM DWÓJKA – Szymon Łuczka. Pozostali tomaszowianie zajęli miejsca: Michał Syty – 6, Krzysztof Łasocha – 12, Marcin Prus – 13, Michał Żabicki – 14, Szymon Węgrzyn – 16, Kacper Miszczyszyn – 17, Wojciech Zabandżała – 18, Kamil Mielniczek – 19. Wśród juniorek zwyciężczynią została Joanna Burdzy (Rudnik n. Sanem) przed Małgorzatą Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) i Justyną Jeżak (Przemyśl). Pozostałe tomaszowianki zajęły miejsca: Maja Kargol – 6, Kinga Depko – 7, Gabriela Uchman – 9, Martyna Hałasa – 10, Julia Kawało – 13, Klaudia Miszczyszyn – 15.

W grupie juniorów do lat 12 triumfował tomaszowianin Karol Wolczyk przed Mykola Kyrychenko (Ukraina) i Radomiłem Baranem (Rzeszów). Pozostali zawodnicy UKS GIM DWÓKA zajęli miejsca: Filip Przyczyna – 14, Mateusz Rzeszutek – 17, Piotr Łukasiewicz – 18, Miłosz Gałan – 25, Krystian Sereda – 26. Wśród juniorek do lat 12 triumfowała Barbara Trybowska (Rudnik n. Sanem) przed Gabrielą Mrozowską (Krosno) i Anastasiyą Hrytsyną (Ukraina). Najwyżej sklasyfikowaną tomaszowianką była Zuzanna Żukowska, która ukończyła turniej na miejscu piątym. Kolejne dwie zawodniczki UKS GIM DWÓJKA Anna Sujko i Alicja Puźniak ukończyły turniej na miejscach 8 i 12.

W najmłodszej grupie dzieci do lat 8 zwyciężył Dominik Marcinkiewicz (Przemyśl) przed Dominikiem Mrozem (Rzeszów) i Hubertem Bieniem (Dębica). Tomaszowianie zajęli miejsca: Szymon Łasocha – 5, Paweł Borek – 7, Norbert Bukała – 8, Dawid Kowalczuk – 11. Wśród dziewcząt zwyciężyła Magdalena Gaj (Przeworsk) przed Justyną Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA) i Anną Gdulą (Przemyśl). Najmłodsza uczestniczka zawodów tomaszowianka Magdalena Puźniak zajęła jedenaste miejsce.

Zwycięzcy poszczególnych grup otrzymali komplety profesjonalnych szachów, wszyscy uczestnicy dyplomy i słodycze oraz nagrody rzeczowe. Organizatorzy pamiętali o najmłodszych uczestnikach, wręczając im piękne puchary. Najmłodszymi uczestnikami okazała się dwójka zawodników UKS GIM DWÓJKA Paweł Borek i Magdalena Puźniak. Organizatorem i sędzią zawodów w jednej osobie był Maciej Karasiński, wspaniały działacz i propagator szachów w Przemyślu. Dzięki jego staraniom zawody doszły do skutku, a każdy uczestnik mógł się cieszyć z drobnych upominków.

Dla najmłodszej grupy tomaszowskich szachistów był to prawdziwy chrzest bojowy. Pierwszy wyjazdowy turniej, w dodatku tak licznie obsadzony. Łzy po przegranych partiach przeplatały się z uśmiechami po odniesionych zwycięstwach.

Słowa uznania należą się p. Elżbiecie Żądło, która na co dzień prowadzi zajęcia z najmłodszymi, za zmobilizowanie rodziców i dzieci do wyjazdu. Ci, którzy pojechali, mogli zobaczyć, jak duże jest zainteresowanie wśród rodziców szachowymi rozgrywkami swoich pociech i ile wymaga od nich energii gra w pełnej koncentracji przez kilka godzin.

Turnieje szachowe w galeriach handlowych są już faktem. Na marginesie warto zauważyć, iż podobne zawody (w tym samym czasie) zorganizowano w Galerii Krakowskiej, uczestniczyło w nich 158 szachistów. Wśród nich jedyna reprezentantka Tomaszowa Lub. Anna Żądło (obecnie studentka AGH), która zajęła jedenaste miejsce wśród seniorek. Także Tomaszów ma pod tym względem pewne doświadczenia. W 2009 roku udało się zorganizować w Galerii Rynek zawody szachowe, które co prawda nie przyciągnęły tak dużej liczby uczestników, niemniej jednak cieszyły się sporym zainteresowaniem szachistów. Może warto reaktywować to przedsięwzięcie? Myślę, że trenerzy i rodzice z UKS GIM DWÓJKA wsparliby taką inicjatywę.