Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18

Co roku w marcu rozrywane są najważniejsze zawody dla młodych szachistów – Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 (Puchar Polski), 16, 18. W tym roku, niestety, UKS GIM DWÓJKA nie miał swoich reprezentantów w najmłodszej grupie. Natomiast w grupie do lat 16 oraz 18 wystąpiło dwoje zawodników z tomaszowskiego klubu: Rafał Sikora (do lat 18) i nowo pozyskana zawodniczka Antonina Góra (do lat 16). Mistrzostwa zostały rozegrane w dniach 17-24.03.2012 r. w WDW „Jawor” w Solinie. W zawodach wystąpiło 174 zawodników reprezentujących 88 klubów. Wszyscy uczestnicy zostali wyłonieni z eliminacji makroregionalnych. W zawodach brali udział bardzo utytułowani zawodnicy – medaliści Mistrzostw Świata, Europy, uczestnicy Mistrzostw Polski Seniorów i Seniorek. Lubelszczyznę reprezentowało pięć osób, w tym dwie z UKS GIM DWÓJKA.

    W grupie juniorów do lat 18 zwyciężył najmłodszy zawodnik Jan Krzysztof Duda (Wieliczka) multimedalista mistrzostw świata przed Kacprem Drozdowskim (Toruń) i Marcinem Krzyżanowskim (Warszawa). Nasz zawodnik Rafał Sikora zajął 46 miejsce i chyba będzie chciał szybko zapomnieć o wyniku. Naszemu zawodnikowi w żaden sposób nie kleiła się gra. Gra bez wiary w końcowy sukces najczęściej przynosi kiepski wynik. W tej grupie wiekowej wśród juniorek zwyciężyła wielokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów Aleksandra Lach (Olkusz) przed Klaudią Wiśniowską (Gorzów Wlkp.) i Anną Iwanow (Wrocław). Jedyna reprezentantka Lubelszczyzny Alicja Bednarczyk (Fajsławice) zajęła 22 miejsce.

    Mistrzem Polski Juniorów do lat 16 został Aleksander Kaczmarek (Kielce). Srebro wywalczył Filip Cukrowski (Opole), a brąz Szymon Kulaś (Wrocław). Reprezentanci Lubelszczyzny zajęli miejsca: Dawid Czerw (Ożarów) – 22, Łukasz Siedlanowski (Leśniowice) 36.

    W grupie juniorek do lat 16 triumfowała Urszula Grochocińska (Wrocław) przed Moniką Rykałą (Pabianice) i Angeliką Dziodzio (Rybnik). Wielką niespodziankę sprawiła nowa zawodniczka w UKS GIM DWÓJKA Antonina Góra, która wywalczyła czwarte miejsce. Antonina przez cały turniej walczyła w ścisłej czołówce. Walka o brązowy medal trwała do końca. W ostatniej rundzie zwycięstwo dawało Antoninie upragniony brąz. Jednakże nie udało się jej pokonać przeciwniczki. Czwarte miejsce to największy dotychczasowy sukces Antoniny. Zawodniczka przed mistrzostwami zdecydowała się na grę w tomaszowskim klubie, zachęcona możliwością gry w I lidze juniorów. Mamy nadzieję, że kolejne sukcesy Antoniny zarówno indywidualne, jak i w drużynie są kwestią czasu.

Mistrzowie Polski zagwarantowali sobie udział w Mistrzostwach Świata, natomiast srebrni medaliści w Mistrzostwach Europy. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych grupach wiekowych otrzymali medale, puchary, dyplomy i nagrody finansowe.

Sędzią głównym zawodów był Zenon Chojnicki (Mielec).

    Organizatorzy zadbali także o kondycję fizyczną zawodników, udostępniając stoły do tenisa stołowego, siłownię, salę gimnastyczną. Zorganizowano także rejs statkiem po jeziorze solińskim i mecz piłki nożnej.