XIII Turniej Szachowy w Wysokiej Strzyżowskiej

W dniu 31.03.2012 r. w Zespole Szkół w Wysokiej Strzyżowskiej rozegrano XIII Turniej Szachowy pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Mirosława Karapyty. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – Koło Parafialne w Wysokiej Strzyżowskiej. Ceremonię otwarcia zawodów uświetnili swoim przybyciem: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński, wiceburmistrz Waldemar Góra, starosta strzyżowski Robert Godek, radny Sejmiku Podkarpackiego Mariusz Kawa, sekretarz rady powiatu Jacek Bocho.

Turnieje szachowe organizowane w ubiegłych latach zyskały rekordową frekwencję, stając się jedną z najważniejszych imprez województwa podkarpackiego. Patronat nad imprezą sprawowali od lat możni sponsorzy i sympatycy, wśród nich: Prezesi Najwyższej Izby Kontroli – Mirosław Sekuła i Jacek Jezierski, dawny poseł na Sejm RP, a obecny wiceprezes NIK – Józef Górny, senator RP Janina Sagatowska. W tegorocznych zawodach wystartowało w sumie 308 szachistów z Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny i Ukrainy. Tomaszowscy szachiści pojawiają się w Wysokiej Strzyżowskiej dość regularnie. Czynnikiem, których ich powstrzymuje jest odległość (ok. 190 km). Jednakże dla chcącego. W tym roku w zawodach wystartowało ośmioro juniorów reprezentujących UKS GIM DWÓJKA. Turniej rozegrano w trzech grupach: seniorów, juniorów i dzieci z roczników 2001 i młodszych. Natomiast zawodników klasyfikowano w grupach: mężczyźni, kobiety, juniorzy i juniorki – 16-18 lat, juniorzy i juniorki – 12 -15 lat, juniorzy i juniorki młodsi – do 11 lat, zawodnicy z rankingiem do 1800.

Niestety, w najmłodszej grupie Tomaszów nie miał swoich przedstawicieli, a szkoda.

W kategorii seniorów zwyciężył Mirosław Lewicki (Czarna) przed Bogusławem Sygulskim (Pilzno) i Damianem Lewtakiem (Czarna). Reprezentanci UKS GIM DWÓJKA Michał Bartoszek oraz Jakub Bartoszek zajęli odpowiednio miejsca: 11 i 14.

W grupie juniorów starszych zwyciężył Kamil Łopuszański (Rzeszów) przed Rafałem Sikorą (UKS GIM DWÓJKA) i Tomaszem Wilkiem (Mielec). Wśród juniorów młodszych zwyciężył Miłosz Szpar (Rzeszów) przed Marcinem Molendą i Maciejem Żądło (obaj UKS GIM DWÓJKA). Pozostali tomaszowianie zajęli miejsca: Szymon Łuczka – 9, Karol Wolczyk – 13. W kategorii juniorek młodszych zwyciężyła Barbara Trybowska (Rudnik) przed Aleksandrą Kozubal (Brzozów) i Małgorzatą Bębnik (UKS GIM DWÓJKA).

Sędzią głównym zawodów był Marian Bysiewicz (Rzeszów), a pomagała mu Aneta Feret (Sędziszów).

Organizatorzy, nie pobierając wpisowego, zapewnili bezpłatnie dla wszystkich uczestników smaczny posiłek, gorące i zimne napoje oraz słodycze. Jednocześnie starali się nagrodzić jak największą liczbę uczestników. Stąd też dodatkowe klasyfikacje: mężczyźni, kobiety, juniorzy i juniorki – 16-18 lat, juniorzy i juniorki – 12 -15 lat, juniorzy i juniorki młodsi – do 11 lat, ranking do 1800.

Zwycięzcy i zdobywcy czołowych miejsc otrzymali puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów, którymi byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, senator Janina Sagatowska, poseł Kazimierz Gołojuch, Burmistrz Strzyżowa, Starosta Strzyżowski, proboszcz parafii Wysoka Strzyżowska, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Strzyżowskie Towarzystwo Rozwoju Sportu, Cukiernicza Spółdzielnia „Roksana” i inni.

Inicjatorem turniejów w Wysokiej jest miejscowy działacz sportowy i animator kultury Tadeusz Niemiec. Dzięki jego staraniom przy wsparciu aktywnych społecznie ludzi z tej miejscowości zawody są już rozgrywane od trzynastu lat. Uczestnicy zawodów na każdym kroku spotykają się z serdecznością ze strony organizatorów, co jest bardzo istotnym warunkiem udanych rozgrywek.

Tomaszowianie nawiązali do chlubnych występów swoich starszych kolegów w Wysokiej Strzyżowskiej. W poprzednich edycjach turnieju, w których uczestniczyli zawodnicy UKS GIM DWÓJKA, zawsze wracali z nagrodami za czołowe miejsca. Warto wspomnieć chociażby rodzeństwo – Annę i Tomasza Żądło – którzy wygrywali swoje grupy wiekowe. Pomimo, że nie udało się zająć żadnego pierwszego miejsca, to występ zawodników z Tomaszowa należy uznać za dobry. Walczyli jak równi z równymi z zawodnikami z Podkarpacia. Mam nadzieję, że za rok do gościnnej Wysokiej Strzyżowskiej wybierze się liczniejsza grupa zawodników z Tomaszowa, ale to w dużej mierze zależy od zaangażowania rodziców.

Moją uwagę przykuła grupa najmłodszych szachistów. Dawno nie widziałem tak licznej grupy dzieci grających w szachy. W tym roku w zawodach wystąpiło 116 dzieci z roczników 2001 i młodszych! Czyżby na Podkarpaciu zapanował jakiś „szachowy baby boom”? Najmłodsi są „oczkiem w głowie” organizatorów i to chyba generuje tak dużą liczbę rywalizujących dzieciaków. Godna podziwu jest postawa rodziców, którzy wraz ze swoimi pociechami przemierzyli kilkadziesiąt kilometrów, aby ich milusińscy mogli rywalizować na 64 polach szachownicy. Przez cały turniej dopingowali dzieci, a w „krytycznych chwilach” ocierali łzy i pocieszali.