Zawody szachowe „Złota Wieża” w Milejowie

10w

Zawody szachowe „Złota Wieża” mają kilkudziesięcioletnią tradycję. Przeznaczone są dla klubów zrzeszonych w LZS. W każdym województwie są przeprowadzane rozgrywki eliminacyjne (tzw. finał wojewódzki), a zawody centralne rozgrywane są w atrakcyjnych miejscowościach, np. w pałacu w Wilanowie, Łańcucie. Szachiści z naszego miasta brali udział w rozgrywkach finałowych, zajmując w nich wysokie miejsca.

    W tym roku finał wojewódzki został rozegrany w dniu 14 kwietnia w Milejowie. Organizatorem zawodów był LKS Tur Milejów. W zawodach wzięło udział osiem czteroosobowych drużyn. W skład zespołu wchodziło dwóch seniorów, junior, juniorka lub seniorka. Tomaszów reprezentowany był przez dwie drużyny: LUKS Tomasovia i UKS GIM DWÓJKA. W przedturniejowych prognozach tomaszowian uważano za zdecydowanych faworytów.

Większe szanse dawano drużynie Tomasovii ze względu na większe doświadczenie.

    Od pierwszej rundy tomaszowskie drużyny narzuciły ostre tempo, którego nie wytrzymały pozostałe ekipy. Mecz na „szczycie” rozegrany został w trzeciej rundzie i zakończył się remisem. O pierwszym miejscu miały zadecydować wyniki meczy z pozostałymi drużynami. Przed ostatnią rundą na prowadzeniu był zespół GIM DWÓJKI przed Tomasovią. W ostatniej rundzie juniorzy łatwo pokonali swoich rywali, a Tomasovia niespodziewanie zremisowała z ULKS Niwka Łomazy. Zwycięzcą zawodów została drużyna UKS GIM DWÓJKA przed LUKS Tomasovia. O trzecie miejsce rozgorzała walka pomiędzy zespołami z Łomaz i Radzynia Podlaskiego, z której zwycięsko wyszła drużyna z Łomaz. Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

1. UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lub. 13 p. (24,5 p)

2. LUKS Tomasovia Tomaszów Lub. 12 p. (22,5 p.)

3. ULKS Niwka Łomazy 9 p. (16,5 p.)

4. LKS Spomlek Radzyń Podlaski 8 p. (15,0 p.)

5. Astra Leśniowice 6 p. (13,0 p.)

6. LKS Tur Milejów 6 p. (12,0 p.)

7. GOKiT Dorohusk 2 p. (4,0 p.)

8. GLKS Ludwiniak 0 p. (4,5 p.)

    Dla zwycięskiej drużyny był to drugi start w zawodach o „Złotą Wieżę”. Pierwszy , w 2007 roku także zakończył się niespodziewanym zajęciem pierwszego miejsca. Po pięciu latach osiągnięcie zostało powtórzone. Warto odnotować iż w składzie UKS GIM DWÓJKA występowali tylko juniorzy! Zwycięska drużyna grała w składzie wg kolejności szachownic (w nawiasach liczba zdobytych punktów): Marcin Bartoszek (6,5), Rafał Sikora (5,5), Michał Bartoszek (6,5) i Antonina Góra (6,0). Tegoroczne zawody były dla szachistów UKS GIM DWÓJKA drugim startem w tychże rozgrywkach i podobnie jak za pierwszym razem (w 2007 roku) zostali zwycięzcami. Druga tomaszowska drużyna zagrała w składzie: Bartosz Probola (5,5), Łukasz Gorzkiewicz (6,5), Krzysztof Umiński (3,5) i Marta Gorzkiewicz (7,0). Także tomaszowianie rozdzielili między sobą pierwsze miejsca na poszczególnych szachownicach. Na pierwszej i trzeciej triumfowali zawodnicy UKS GIM DWÓJKI Marcin i Michał Bartoszkowie, a na drugiej i czwartej Łukasz i Marta Gorzkiewiczowie z LUKS Tomasovia. Pierwsze cztery drużyny otrzymały piękne puchary, a wszystkie pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy zapewnili uczestnikom posiłek i napoje. Obowiązki sędziego głównego pełnił Krzysztof Góra. Kierownikiem drużyny UKS GIM DWÓJKA był Dariusz Sikora. Dwie pierwsze drużyny uzyskały prawo gry w finale ogólnopolskim Złotej Wieży, który zostanie rozegrany w dniach 1-6.06.2012 r. w Olkuszu.

    Tomaszowskim drużynom życzymy udanego startu w finale centralnym.