I Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Umysłowych „Podkarpackie 2012″

32w

W dniach 14-21.04.2012 r. w WDW „Jawor” rozegrano I Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Umysłowych „Podkarpackie 2012″. Po raz pierwszy Ministerstwo Sportu wydzieliło blok sportów umysłowych, w skład którego oprócz szachów – które wcześniej funkcjonowały w bloku sportów halowych – do rywalizacji weszły brydż sportowy i warcaby stupolowe. W zawodach uczestniczyło 350 zawodników z całej Polski. Przełożyło się to na limity zawodników w poszczególnych dyscyplinach. Szachy były reprezentowane przez 184 zawodników z 84 klubów, brydż 116 z 28 klubów, warcaby 50 z 13. Uroczyste otwarcie Olimpiady nastąpiło w dniu 16 kwietnia.

    Organizatorzy włożyli bardzo dużo energii w zorganizowanie tego przedsięwzięcia, chcąc, aby każdy z uczestników zapamiętał pobyt w Solinie. Ceremoniał otwarcia był bardzo podobny do prawdziwej olimpiady. Wystąpiły tu takie elementy jak przemarsz ekip, zapalenie znicza, apel olimpijski, ślubowanie zawodników, sędziów, a także część artystyczna. W otwarciu olimpiady uczestniczyli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Sportu, polskich związków sportowych. Znicz olimpijski zapaliła olimpijka w skoku dal Krystyna Wojnar-Baran.

    W części artystycznej uczestnicy mogli podziwiać występy Krystiana Herby, trialowca, który wjechał na najwyższy wieżowiec w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zespołu Che Donne – finalisty programu „X Factor”, Piotra „Burneya” Piotrowskiego finalisty programu „Mam talent”, popisy gimnastyczek z SAS Rzeszów oraz wspaniały pokaz efektów laserowych w połączeniu z muzyką.

    W grupie chłopców do lat 14 zwyciężył bezapelacyjnie faworyt Radosław Gajek (Grudziądz). Drugie miejsce wywalczył Piotr Śnihur (Konin), a trzecie Dawid Niekraś (Kościan). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Marcin Molenda (UKS GIM DWÓJKA), który zajął piąte miejsce! Maciej Żądło drugi reprezentant UKS GIM DWÓKA zajął osiemnaste miejsce. Występ obydwu tomaszowskich zawodników należy uznać za spory sukces, szczególnie dotyczy to Marcina Molendy. Marcin do samego końca zachowywał duże szanse na medal, niestety, pechowa porażka w przedostatniej rundzie pogrzebała jego szanse na podium. Podobnie Maciek walczył ramię w ramię wspólnie z Marcinem. Niestety, dwie ostatnie rundy to prawdziwa tragedia dla tomaszowianina – dwie porażki i koniec marzeń o dobrym miejscu. Cóż, taki jest sport.

    W grupie dziewcząt do lat 14 zwyciężyła Mariola Woźniak (Kraków) przed Agnieszką Dmochowską (Wrocław) i Ewą Harazińską (Warszawa). Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Lubelszczyzny była Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA), która zajęła jedenaste miejsce. Małgorzata przez cały turniej grała w czołówce, nie ustępując najlepszym. Po siedmiu rundach zajmowała ósme miejsce. Przegrana w przedostatniej rundzie zepchnęła ją poza pierwszą dziesiątkę.

    W grupie chłopców do lat 12 zwyciężył Kamil Kozioł (Rybnik) przed Igorem Janikiem (Elbląg) i Kacprem Grelą (Wrocław). Jedyny reprezentant Lubelszczyzny Daniel Pietraś (LUKS Tomasovia) zajął 32 miejsce.

Wśród dziewcząt do lat 12 zwyciężyła Julia Antolak (Kołobrzeg) przed Oliwią Kiołbasą (Augustów) i Agatą Dwilewicz (Wrocław). Jedyna reprezentantka Lubelszczyzny Katarzyna Bochniarz (Lublin) zajęła 45 miejsce.

    Zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III, otrzymali medale, puchary, a wszyscy pamiątkowe dyplomy i gadżety. Zwycięzcy będą reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata, a srebrni medaliści na mistrzostwach Europy. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 3 do 10-tego mają prawo reprezentowania naszego kraju, ale wyjazd muszą opłacić sami.

    Sędzią głównym zawodów był Zenon Chojnicki (Mielec).

    Organizatorzy zadbali o formę psychiczną i fizyczną zawodników i ich trenerów, oddając do dyspozycji salę gimnastyczną, korty tenisowe, stoły do tenisa stołowego, basen, zorganizowali rejsy statkiem po Jeziorze Solińskim. Można było obejrzeć filmy w miejscowym kinie.

    Od pierwszych rund zawodnicy z UKS GIM DWÓJKA grali w czołówce i byli rewelacją zawodów. Nie ustępowali ani na krok medalistom Mistrzostw Polski Juniorów, czy też uczestnikom mistrzostw świata czy Europy. Mamy nadzieję, że podobne wyniki osiągną na mistrzostwach Polski juniorów, które zostaną rozegrane w Warszawie w dniach 2-5 sierpnia tego roku.

    Opiekunem zawodników UKS GIM DWÓJKA był Ryszard Żądło, a pozostałych z Lubelszczyzny Andrzej Szymański.