Puchar Kuratora po raz ósmy z rzędu dla SP 2!

Wspaniały sukces odnieśli młodzi szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa Lub. Po raz ósmy z rzędu zdobyli Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty w szachach. Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty został rozegrany 8 maja 2012 r. w Zespole Szkół w Fajsławicach. Zawodom patronował Lubelski Kurator Oświaty, a organizatorami byli: Lubelski Klub Szachowy i Zespół Szkół w Fajsławicach. W turnieju wzięło udział 80 uczennic i uczniów reprezentujących 17 szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Tomaszów reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Zawody były rozgrywane jako indywidualne i drużynowe. Do punktacji drużynowej zaliczane były wyniki trzech chłopców i jednej dziewczynki. Przed turniejem należało podać skład drużyny. Pozostali zawodnicy grali w zawodach, jednakże ich wyniki „drużynowe” pozostały nieoficjalne. Szkoła Podstawowa nr 2 wystawiła cztery drużyny.

Główna drużyna tomaszowskiej dwójki uważana była za murowanego faworyta do zdobycia pierwszego miejsca, gdyż w swoim składzie posiadała doświadczonych zawodników, którym nie obce były rozgrywki ogólnopolskie. Jednakże warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu drużynowego jest dobra gra wszystkich zawodników. Przedturniejowe przewidywania sprawdziły się. Tomaszowianie w klasyfikacji drużynowej zdecydowanie zwyciężyli. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Międzyrzeca Podlaskiego, a trzecie Szkoły Podstawowej nr 14 z Lublina. Decydujące znaczenie dla końcowego układu tabeli miała ostatnia runda, w której spotkali się przy szachownicach uczniowie trzech najwyżej sklasyfikowanych szkół. Tomaszowianie wytrzymali napięcie, pokonując swoich rówieśników z Lublina. Porażki lubelskich szachistów skrzętnie wykorzystali zawodnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, którzy dzięki zwycięstwom awansowali na miejsce drugie w końcowej klasyfikacji.

Oto tabela wyników pierwszych dziesięciu drużyn:

1. SP 2 Tomaszów Lub. 23,0 p.

2. SP 3 Międzyrzec Podlaski 20,5 p.

3. SP 14 Lublin 19,0 p.

4. SP 27 Lublin 17,5 p.

5. SP 2 rezerwa I Tomaszów Lub. 16,5 p.

6. SP Fajsławice 16,5 p.

7. SP 2 rezerwa II Tomaszów Lub. 16,0 p.

8. SP 6 Zamość 16,0 p.

9. SP 1 Międzyrzec Podlaski 14,5 p.

10. Zespół Szkół Gołaszyn 12,5 p.

Zwycięska drużyna grała w składzie: Karol Wolczyk, Daniel Pietraś, Michał Żabicki, Maja Kargol. Pozostałe rezerwowe drużyny SP 2 wstąpiły w składach: rezerwa I (Maciej Żaroffe, Szymon Węgrzyn, Marcin Prus, Julia Kawałko), rezerwa II (Filip Przyczyna, Mateusz Rzeszutek, Piotr Łukasiewicz, Justyna Łukasiewicz), rezerwa III (Wojciech Zabandżała, Laura Zwolak, Zuzanna Żukowska). Warto zwrócić uwagę na wynik drugiej rezerwy „dwójki”. Wystąpili w niej uczniowie młodszych klas, a więc następcy tegorocznych triumfatorów. W zespole tym rolę lidera pełnił Filip Przyczyna, który osiągnął bardzo dobry wynik.

Turniej indywidualny chłopców był popisem naszych uczniów z SP 2, zajęli oni trzy pierwsze miejsca. Zwyciężył Karol Wolczyk przed Danielem Pietrasiem i Michałem Żabickim. Pozostali chłopcy z Tomaszowa zajęli miejsca: Maciej Żaroffe – 7, Filip Przyczyna – 8, Szymon Węgrzyn – 10, Mateusz Rzeszutek – 19, Piotr Łukasiewicz – 21, Wojciech Zabandżała – 28, Marcin Prus – 29.

W kategorii dziewcząt zwyciężyła Agata Topolan (SP 14 Lublin) przed Patrycją Waszczuk i Dominiką Węgrzyniak (obie SP 3 Międzyrzec Podlaski). Najwyżej sklasyfikowaną tomaszowianką była Maja Kargol, która zajęła szóste miejsce. Pozostałe tomaszowianki zajęły miejsca: Julia Kawałko – 13, Zuzanna Żukowska – 18, Justyna Łukasiewicz – 19, Laura Zwolak – 20.

Trzy pierwsze drużyny otrzymały puchary, a wszystkie dyplomy. Natomiast pierwsze trójki wśród zawodników otrzymały medale, a wszyscy dyplomy. Sędzią głównym zawodów był Zbigniew Pyda (Lublin), a asystowali mu: Tadeusz Popławski (Lublin) i Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice).

Opiekunami tomaszowskich uczniów byli: Elżbieta Żądło i Marek Przyczyna.

Występ tomaszowskiej drużyny to kolejny sukces. Po raz ósmy z rzędu puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty trafił w ręce uczniów SP 2. W złotej drużynie wszyscy zasłużyli na wyróżnienie.

Sukces uczniów jest efektem dobrej współpracy trzech elementów. Pierwszy to pani Elżbieta Żądło nauczycielki informatyka, która od wielu lat prowadzi zajęcia szachowe w SP 2 oraz w UKS GIM DWÓJKA. Drugi to pani Dyrektor Jolanta Rymaszewska, która wspiera rozwój szachów na terenie szkoły. Trzeci zaś to rodzice, którzy zdają sobie sprawę, że inwestując w naukę gry w szachy, inwestują w rozwój umysłu swojego dziecka. Jest to inwestycja długoterminowa, zwróci się dopiero po latach, gdy będą podejmowane decyzje o wyborze szkół ponadgimnazjalnych czy studiów.