Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty

W dniu 9 maja 2012 r. Gimnazjum nr 7 w Lublinie gościło uczestników Wojewódzkiego Turnieju Szachowego o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty. Zawody zgromadziły 94 uczennice i uczniów reprezentujących 16 gimnazjów. Zawody rozegrano jako indywidualne z osobną klasyfikacją dziewcząt i chłopców. O miejscu drużyny decydowała suma punktów zdobyta przez trzech uczniów i uczennicę. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Tomaszowa reprezentujący Gimnazjum nr 2. Tomaszowianie z racji tego, iż posiadali w swojej drużynie uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych uważani byli za faworytów turnieju. Przewidywania sprawdziły się. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w kolejnych rundach zawodów odnosili zwycięstwa, pewnie zmierzając do pierwszego miejsca w kategorii drużynowej. Tomaszowscy gimnazjaliści nie dali większych szans rywalom, zasłużenie zdobywając pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum z Nabroża, co uznano za dużą niespodziankę. Jednakże wywalczone miejsce było w pełni zasłużone, gdyż cała czwórka uczniów grała bardzo równo. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Gimnazjum nr 9 z Lublina. Oto klasyfikacja pierwszych dziesięciu drużyn:

1. Gimnazjum nr 2 Tomaszów Lub. 22,0 p.

2. Gimnazjum Kolonia Nabróż 19,0 p.

3. Gimnazjum nr 9 Lublin 18,0 p.

4. Gimnazjum Biszcza 17,5 p.

5. Gimnazjum Nałęczów 17,5 p.

6. Gimnazjum Aleksandrów 17,5 p.

7. Gimnazjum Siemień 17,5 p.

8. Gimnazjum nr 7 Lublin 15,5 p.

9. Gimnazjum nr 19 Lublin 15,0 p.

10. Gimnazjum Rachanie 14,5 p.

Nasza zwycięska drużyna grała w składzie: Małgorzata Bębnik, Marcin Molenda, Wojciech Różaniecki, Maciej Żądło.

W kategorii chłopców zwyciężył Mateusz Siwek (Gim. nr 1 Radzyń Podlaski) przed Pawłem Fatygą (Gim. nr 9 Lublin) i Maciejem Żądło (Gim. nr 2 Tomaszów Lub.). Pozostali zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Marcin Molenda – 5, Wojciech Różaniecki – 18.

W grupie dziewcząt zwyciężyła Małgorzata Bębnik (Gim. nr 2 Tomaszów Lub.) przed Moniką Czarnatą (Gim. Siemień) i Gabrielą Topolan (Gim. nr 7 Lublin).

Pierwsze trzy drużyny otrzymały puchary, a wszystkie pamiątkowe dyplomy. Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie dostało medale, a pierwsza dziesiątka dyplomy.

Sędzią głównym zawodów był Zbigniew Pyda (Lublin), a jego asystentem Tadeusz Popławski (Lublin).

Pomimo, iż turniej rozgrywany jest jako indywidualny, to wyniki drużynowe dla szkół są bardziej prestiżowe i wszyscy zwracają przede wszystkim uwagę na miejsce swojej szkoły w klasyfikacji. Zdobycie pucharu Kuratora nobilituje. Uczniowie zdają sobie z tego sprawę i mocniej identyfikują się z drużyną niż własnym wynikiem. Cała tomaszowska drużyna zasłużyła na wyróżnienie. Warto wspomnieć, iż złota passa Gimnazjum nr 2 w drużynowych rozgrywkach szachowych trwa już od kilku lat i miejmy nadzieję, iż potrwa ona jak najdłużej.

Opiekunem reprezentacji Gimnazjum nr 2 był nauczyciel informatyki Ryszard Żądło.