Międzynarodowy Turniej Szachowy „O Uśmiech Dziecka” w Leżajsku

Od kilku lat Leżajsk jest miastem szczególnie przyjaznym dla młodych szachistów. Co roku organizowane są 3-4 duże turnieje szachowe dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy nie narzekają na frekwencję, która zawsze dopisuje. W tym roku już po raz dziesiąty zorganizowano Międzynarodowy Turniej Szachowy „O Uśmiech Dziecka”. Niezmiennie turniej organizuje UKS Koperniczek działający przy Szkole Podstawowej nr 1. Siłą napędową młodzieżowego święta szachów w Leżajsku jest Andrzej Mazurkiewicz, pasjonat królewskiej gry, ale i tenisa stołowego. Tegoroczne zawody zostały rozegrane 27 maja i zgromadziły 185 szachistów z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny i Ukrainy. Stałymi uczestnikami turniejów w Leżajsku są zawodnicy UKS GIM DWÓJKA. W tym roku do Leżajska udała się trzydziestoosobowa grupa z kilkoma rodzicami i trenerem Ryszardem Żądło. Rywalizacja przebiegała w trzech oddzielnych grupach turniejowych z odrębną klasyfikacją dla dziewcząt: dzieci z rocznika 2003 i młodsze, juniorzy 2002-1999 oraz grupa juniorów 1998-1993 wraz z seniorami.

W najmłodszej grupie chłopców zwyciężył Arkadiusz Babiarz (Rzeszów) przed Mieszko Misiem (Czarna) i Jakubem Stępniowskim (Leżajsk). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Tomaszowa był Mateusz Anioł, który zajął 23 miejsce. Jego koledzy klubowi zajęli miejsca: Dawid Kowalczuk – 24, Paweł Borek – 25, Szymon Łasocha – 26, Norbert Bukała – 30, Bartosz Słoboda – 32.

Wśród najmłodszych dziewcząt triumfowała Oliwia Mirowska (Pilzno) przed Magdaleną Gaj (Przeworsk) i Laurą Czernikowską (Czarna). Wysokie czwarte miejsce zajęła Justyna Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA). Pozostałe tomaszowianki zajęły miejsca: Anna Sujko – 8, Magdalena Słoboda – 9, Alicja Puźniak – 13, Magdalena Puźniak – 16.

W grupie chłopców z roczników 2002-1999 bezkonkurencyjny okazał się Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA). Drugie miejsce zajął Radomił Baran (Rzeszów), a trzecie Kamil Szostecki (Górno). Pozostali tomaszowianie zajęli miejsca: Kamil Mielniczek – 6, Szymon Węgrzyn – 8, Marcin Prus – 10, Michał Syty – 11, Kacper Miszczyszyn – 12, Maciej Żaroffe – 14, Kacper Łaba – 17, Wojciech Zabandżała – 18. Wśród juniorek triumfowała Paulina Pędrak (Pilzno) przed Martyną Godek (Górno) i Barbarą Trybowską (Rudnik n. Sanem). Szóste miejsce wywalczyła Konga Depko (UKS GIM DWÓJKA). Jej koleżanki klubowe zajęły miejsca: Maja Kargol – 8, Zuzanna Żukowska – 10.

W powyższej grupie turniejowej wyodrębniono podgrupę juniorek i juniorów z roczników 2001-2002. Wśród chłopców zwyciężył Szymon Gaj (Przeworsk) przed Mateuszem Krawcem i Rafałem Nowakiem (obaj Górno). Piotr Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA) został sklasyfikowany na 10, a Miłosz Gałan (UKS GIM DWÓJKA) na 16 miejscu. Pierwsze miejsce w grupie dziewcząt zajęła Katarzyna Bochniarz (Lublin) przed Martyną Olszewską (Lubcza) i Marią Mędrek (Wadowice Górne). Niestety, Tomaszów nie miał swojej przedstawicielki.

W klasyfikacji open triumfował Daniel Kopczyk (Sanok) przed Konradem Kuziemko (Przeworsk) i Dominikiem Lewtakiem (Czarna). Wysokie czwarte miejsce zajął Maciej Żądło (UKS GIM DWÓJKA). W pierwszej dwudziestce sklasyfikowano jeszcze kilku zawodników z UKS GIM DWÓJKA: Marcin Molenda – 9, Michał Bartoszek – 10, Rafał Sikora – 11, Małgorzata Bębnik – 16.

Wśród juniorów z roczników 1995-1993 triumfował Damian Lewtak (Czarna) przed Michałem Bartoszkiem i Rafałem Sikorą (obaj UKS GIM DWÓJKA).

W grupie gimnazjalistów (roczniki 1996-98) zwyciężył Dominik Lewtak (Czarna) przed Maciejem Żądło (UKS GIM DWÓJKA) i Miłoszem Szparem (Czarna). Drugi zawodnik tomaszowskiego klubu Marcin Molenda zajął piąte miejsce.

Wśród gimnazjalistek pewnie zwyciężyła Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) przed Anną Krzysztyńską (Krosno) i Joanną Burdzy (Rudnik n. Sanem).

Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało puchary, a kolejnych trzech medale. Dodatkowo pierwsze sześć miejsc nagrodzono nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Sędzią głównym był Marian Bysiewicz (Rzeszów).

Słowa uznania należą się organizatorom za przygotowanie zawodów, a w szczególności Andrzejowi Mazurkiewiczowi i jego najbliższym współpracownikom. Zapewnili miłą i przyjemną atmosferę, z której słyną turnieje przez nich organizowane, a także ciepły poczęstunek i pyszne lody dla dzieci. Na zwycięzców czekały laury w postaci 36 pucharów oraz tyluż samo medali oraz nagrody rzeczowe i upominki.

Leżajskie turnieje zapracowały na swoją renomę. W tym roku na rozgrywki przybyło ponad dwudziestu finalistów mistrzostw Polski juniorów! To pokazuje, że Leżajsk liczy się w świecie szachów, a zawodnicy darzą poważaniem organizatorów turnieju.

Dla najmłodszych zawodników UKS GIM DWÓJKA był to jeden z pierwszych wyjazdów na tak duże zawody. Pomimo, że nie osiągnęli medalowych miejsc, to wracali uśmiechnięci. Poznali nowych kolegów i koleżanki, zasmakowali w rywalizacji ze swoimi rówieśnikami. Najmłodszych adeptów królewskiej gry przygotowuje do rozgrywek Elżbieta Żądło (niestety, ze względów rodzinnych nie była w stanie pojechać ze swoimi podopiecznymi). Kierownikiem tomaszowskiej ekipy był Ryszard Żądło.

Składam serdeczne podziękowania rodzicom za zainteresowanie turniejem, szczególnie gorąco dziękuję tym, którzy pojechali do Leżajska i opiekowali się najmłodszymi.