54 Ogólnopolski Turniej Szachowy LZS o „Złotą Wieżę”

Przez pięć dni, od 2 do 6 czerwca w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Olkuszu toczyły się rozgrywki Finału 54 Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego LZS o „Złotą Wieżę”. Organizatorami zawodów byli: Krajowe i Małopolskie Zrzeszenie LZS, LKS „Kłos” Olkusz oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. W zawodach wzięło udział 27 czteroosobowych drużyn. W skład każdego zespołu wchodziło dwóch seniorów, junior, seniorka lub juniorka. Do finału ogólnopolskiego awansowały dwie drużyny z rozgrywek wojewódzkich. Województwo lubelskie było reprezentowane tylko przez UKS GIM DWÓJKA (drugim zespołem, który wywalczył awans był LUKS Tomasovia).

    Tomaszowski zespół UKS GIM DWÓJKA został rozstawiony z siedemnastym numerem startowym i nie był zaliczany do grona faworytów. Zdecydowanym faworytem rozgrywek była drużyna z LGKiP Czarna, która zwyciężyła w pięknym stylu. Drugie miejsce zajęła Hańcza Havena Suwałki, a trzecie MLKSz Archon Myślenice. Na wysokim piątym miejsce zawody ukończyła drużyna z Tomaszowa. Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

1. LKSz GCKiP Czarna (podkarpackie) 17 p.

2. KSz Javena Hańcza Suwałki (podlaskie) 15 p.

3. MLKSz +Archon Myślenice (małopolskie) 12 p.

4. MLKS Nadnarwianka Pułtusk (mazowieckie) 11 p.

5. UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lub. (lubelskie) 11 p.

6. LKSz GCKiP Czarna II (podkarpackie) 11 p.

7. LKS Zarzewie Prudnik (opolskie) 10 p.

8. GKSz Solny Grzybowo (zachodniopomorskie) 10 p.

9. LZS Victoria Chróścice (opolskie) 10 p.

10. LUKKS Kielce (świętokrzyskie) 10 p.

    Piąte miejsce UKS GIM DWÓJKA jest najwyższym miejscem zajętym przez drużyny z Lubelszczyzny w ciągu kilku ostatnich lat w tych rozgrywkach (w roku ubiegłym drużyna LUKS Tomasovi zajęła szóste miejsce). Wartym odnotowania jest fakt, iż tomaszowska drużyna była jedną z dwóch drużyn, w skład których wchodzili tylko juniorzy (czyli młodzi zawodnicy)!

    UKS GIM DWÓJKA wystąpiła w składzie (wg kolejności szachownic, w nawiasie ilość zdobytych punktów): Marcin Bartoszek (2,5), Rafał Sikora (5,0), Michał Bartoszek (5,5), Antonina Góra (8,5). Na lidera zespołu bardzo szybko wyrosła Antonina, która w sposób przekonywujący ogrywała swoje przeciwniczki. Wynik, który osiągnęła, pozwolił jej zwyciężyć na czwartej szachownicy. Cały zespół grał bardzo równo, walcząc w każdym meczu o zwycięstwo. Słowa uznania należą się wszystkim zawodnikom za waleczność i serce do gry.

    Zawodnicy z pierwszych dwóch drużyn są doskonale znani tomaszowskim juniorom. Dzięki regularnym wyjazdom na turnieje organizowane w województwie podkarpackim (Leżajsk, Wysoka k. Łańcuta, Wysoka Strzyżowska) tomaszowianie doskonalą swoje umiejętności, a ich młodsi koledzy i koleżanki zdobywają niezbędne doświadczenie. Takie wyjazdy wcześniej czy później muszą procentować. Natomiast z zawodnikami z Suwałk znają się z rozgrywek makroregionalnych, w których rywalizują o prawo startu w mistrzostwach Polski juniorów.

    Wynik drużyny jest kolejnym sukcesem juniorów UKS GIM DWÓJKA, dla których ubiegły rok i obecny są bardzo udane pod względem zdobywania trofeów drużynowych. Trenerem młodych zawodników jest Ryszard Żądło. Słowa podziękowania należą się Piotrowi Kijko, który z ramienia Zarządu Wojewódzkiego LZS przygotował wyjazd tomaszowskiej drużyny.

    Pierwszych sześć drużyn otrzymało puchary, a wszystkie drużyny pamiątkowe dyplomy. Sędzią głównym zawodów był Michał Wejsig (Olkusz).