VIII Otwarty Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Leżajska

Po raz drugi w ciągu dwóch tygodni młodzi szachiści z UKS GIM DWÓJKA odwiedzili Leżajsk za sprawą kolejnego organizowanego w tym mieście turnieju szachowego. 9 czerwca 2012 roku w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 został rozegrany VIII Otwarty Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Leżajska dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizatorem zawodów byli: Gimnazjalny Uczniowski Klub Sportowy przy Gimnazjum Miejskim w Leżajsku, Prezes GUKS Jacek Czech i instruktor szachowy Tomasz Chrząstek. Gospodarzem zawodów był dyrektor szkoły – Władysław Pyż.

Zawody rozegrano w dwóch grupach wiekowych z odrębnymi klasyfikacjami juniorów, juniorek i seniorów. W grupie dzieci startowali zawodnicy urodzeni w 2002 roku i młodsi, w grupie open juniorzy z roczników 1993-2001 i seniorzy. W zawodach wzięło udział 80 zawodników z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Ukrainy. Tym razem z Tomaszowa do Leżajska pojechało 24 zawodników UKS GIM DWÓKA z kilkoma rodzicami.

W kategorii seniorów zwyciężył Marian Lorenc (Krosno) przed Andreyem Matviychukiem (Ukraina) i Damianem Lewtakiem (Czarna). Dwóch tomaszowskich juniorów zdecydowało się na start w grupie seniorów. Rafał Sikora zajął czwarte miejsce, a Jakub Bartoszek siódme.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców Tomaszów nie był reprezentowany.

Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Marcin Molenda przed Maciejem Żądło (obaj UKS GIM DWÓJKA). Tuż za podium zawody ukończył kolejny zawodnik UKS GIM DWÓJKA Szymon Łuczka. W grupie gimnazjalistek zwyciężyła Anna Trybowska (Rudnik n. Sanem) przed Małgorzatą Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) i Karoliną Kasprzyk (Górno).

W klasyfikacji chłopców z klas IV-VI zwyciężył Miłosz Szpar (Czarna) przed Michałem Sytym (UKS GIM DWÓJKA) i Krzysztofem Sochą (Nowa Sarzyna). Pozostali zawodnicy z tomaszowskiego klubu zajęli miejsca: Karol Wolczyk – 6, Szymon Węgrzyn – 8, Krzysztof Łasocha – 10, Piotr Łukasiewicz – 11, Kamil Mielniczek – 14. W grupie dziewcząt Tomaszów nie miał swojej reprezentantki.

W najmłodszej grupie (klasy I-III) wśród chłopców zwyciężył faworyt Arkadiusz Babiarz (Rzeszów) przed Jakubem Stępniowskim (Leżajsk) i Mikołajem Złotkiem (Rudnik n. Sanem). Na wysokim piątym miejscu turniej ukończył Krystian Wereda (UKS GIM DWÓJKA), a tuż za nim na szóstym miejscu jego kolega klubowy Mateusz Rzeszutek. Kolejni zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Mateusz Anioł – 8, Norbert Bukała – 9, Paweł Borek – 13, Miłosz Gałan – 14, Szymon Łasocha – 17, Dawid Kowalczuk – 18.

W grupie najmłodszych dziewczynek zwyciężyła Wiktoria Mytych (Sędziszów Małopolski) przed Justyną Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA) i Martyną Kulec (Nowa Sarzyna). Pozostałe tomaszowianki zajęły miejsca: Anna Sujko – 5, Alicja Puźniak – 6, Magdalena Puźniak – 7.

Zawody sędziował Marian Bysiewicz (Rzeszów), a jego asystentem był Stanisław Grzywna (Nowa Sarzyna).

Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało puchary i nagrody rzeczowe, a za miejsca IV-VI medale. Natomiast wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gospodarz zawodów – dyrektor szkoły Władysław Pyż – ufundował puchary dla najmłodszej zawodniczki i najmłodszego zawodnika. Otrzymali je Magdalena Puźniak (UKS GIM DWÓJKA) i Szymon Szpila (Żołynia). Dodatkowo wszyscy zawodnicy i opiekunowie zjedli gorący posiłek ufundowany przez dyrektora gimnazjum. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwał jeden z głównych organizatorów Tomasz Chwastek.

Kolejne szachowe odwiedziny tomaszowskich szachistów w Leżajsku były bardzo udane. Szczególnie cieszy postawa najmłodszych zawodników, którzy dopiero wchodzą w świat szachów. Dzięki wspólnym wyjazdom mogą poznać swoich starszych kolegów, którzy mają już znaczące osiągnięcia. Także rodzice mogą obserwować zawody, widzieć w jaki sposób reagują ich pociechy. Dla wielu z nich, którzy po raz pierwszy widzą turniej szachowy jest dużym zaskoczeniem, że przez tak długi czas (5-6 godzin) uczestnicy muszą być w pełni skoncentrowani. Wyjazd na zawody, to nie wycieczka, lecz naprawdę duży wysiłek dla zawodników. Jak w każdym sporcie gra powinna sprawiać przyjemność zawodnikom, a w szczególności dotyczy to najmłodszych. Dlatego też trenerzy UKS GIM DWÓJKA preferują przede wszystkim wyjazdy na turnieje, w których rywalizują między sobą dzieci. Takie turnieje przynoszą korzyści zarówno dla zawodników, jak i trenerów pozwalając zaobserwować jak ich podopieczni wypadają na tle zawodników z innych klubów. Wyniki osiągnięte przez zawodników z Tomaszowa zasługują na uwagę. Szczególnie uzyskane przez Krystiana Seredę, Mateusza Anioła, Norberta Bukałę. Wśród juniorów starszych największe powody do zadowolenia mógł mieć Rafał Sikora, który pokonał „pierwszą deskę złotej drużyny” (LGKiP Czarna) z niedawno zakończonych rozgrywek LZS o „Złotą Wieżę” – Damiana Lewtaka (Damian już po raz drugi wypełnił normę mistrza krajowego i jest bardzo utytułowanym zawodnikiem).

Ze swej strony chcę podziękować rodzicom, którzy pojechali na zawody w roli opiekunów.