Dziewiąty turniej szachowy w Leśniowicach

SONY DSC

W sobotę 30 czerwca 2012 roku w szkole podstawowej w Leśniowicach rozegrano już po raz dziewiąty turniej szachowy. W zawodach wzięło udział 37 uczniów ze szkół podstawowych, w tym liczna grupa (17 osób) szachistów z UKS GIM DWÓJKA. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w dwóch grupach: klasy I-III oraz IV-VI. W każdej z nich klasyfikowano oddzielnie dziewczęta.

W grupie uczniów klas I-III wśród chłopców zwyciężył Mateusz Rzeszutek (UKS GIM DWÓJKA) przed Krzysztofem Surajem (Lublin) i Filipem Przyczyną (UKS GIM DWÓJKA). Kolejne miejsca zajęli także zawodnicy z tomaszowskiego klubu: Norbert Bukała – 4, Krystian Sereda – 5, Mateusz Anioł – 6, Miłosz Gałan – 7, Szymon Łasocha – 10, Kamil Kopiec – 11, Bartosz Słoboda – 15.

Wśród najmłodszych dziewcząt zwyciężyła Nina Połajdowicz (Leśniowice) przed Darią Sawą (Fajsławice) i Oliwią Prucnal (Leśniowice). Tuż za podium zawody ukończyła Anna Sujko (UKS GIM DWÓJKA). Jej koleżanki klubowe zajęły miejsca: Magdalena Słoboda – 6, Justyna Łukasiewicz – 7.

W grupie chłopców z klas IV-VI zwyciężył, zdobywając komplet punktów, tomaszowianin Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA) przed Adamem Surajem (Lublin) i Szymonem Węgrzynem (UKS GIM DWÓJKA). Kolejne miejsca także przypadły zawodnikom z tomaszowskiego klubu – czwarte miejsce zajął Krzysztof Łasocha, piąte Kamil Mielniczek, a szóste Piotr Łukasiewicz.

Wśród dziewcząt z klas IV-VI triumfowała Katarzyna Bednarczyk przed Martą Borowik (obie Fajsławice) i Karoliną Radecką (Leśniowice). W tej grupie UKS GIM DWÓJKA nie miał swojej reprezentantki.

Zwycięzcy poszczególnych grup otrzymali puchary, a zawodnicy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego – medale i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy zmagań przy szachownicy dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Wszystkich zawodników i opiekunów ugoszczono słodyczami, napojami i ciepłym posiłkiem. Głównym organizatorem, a zarazem sędzią był Wiesław Radzięciak, na co dzień wójt Gminy Leśniowice.

Turniej w Leśniowicach jest jednym z nielicznych na Lubelszczyźnie, w którym grają wyłącznie dzieci. Jest to ważne szczególnie dla zaczynających dopiero swą przygodę z szachami. Rywalizacja z rówieśnikami nie powoduje dodatkowego stresu, jakim jest gra z dorosłymi. Dzieci poznają nowe koleżanki i kolegów.

Zawody w Leśniowicach mają już swoją tradycję i na stałe wpisały się do kalendarza szachowego Lubelszczyzny. Są to zawody bardzo kameralne, mające swój klimat i atmosferę. Od kilku lat do Leśniowic przyjeżdżają najmłodsi szachiści UKS GIM DWÓJKA (najczęściej przywożeni przez swoich rodziców). W tym roku udało się zorganizować wyjazd liczniejszej grupy.

Tomaszowianie zdominowali turniej. Zwycięzcy poszczególnych grup uczestniczą w zawodach już od kilku lat. Cieszy, że spora grupa najmłodszych powolutku pokazuje się na czołowych miejscach w rozgrywkach. Największą niespodziankę sprawił Norbert Bukała, który przez cały turniej walczył w czołówce, a w ostatniej rundzie pokonał przyszłego zwycięzcę! Z pewnością te wyniki cieszą opiekunkę Elżbietę Żądło, pod której czujnym okiem trenują najmłodsi zawodnicy UKS GIM DWÓJKA, będący uczniami Szkoły Podstawowej nr 2.