XXIII Ogólnopolski Kolonijno-Wypoczynkowy Turniej Szachowy w Rudniku nad Sanem

W dniach 30.06.-09.07.2012 roku w Rudniku nad Sanem rozegrano XXIII Ogólnopolski Kolonijno-Wypoczynkowy Turniej Szachowy. Organizatorami zawodów byli: MKS Orzeł Rudnik, MOSiR, Urząd Miasta. W tym roku inicjatywę rudnickich działaczy szachowych wsparło także starostwo niżańskie. Do zmagań przy szachownicach przystąpiło 131 szachistów z całej Polski oraz jeden z Ukrainy. Corocznymi gośćmi w stolicy polskiej wikliny są zawodnicy UKS GIM DWÓJKA. W tym roku do Rudnika przyjechało 15 tomaszowskich juniorów z trenerem Ryszardem Żądło.

Zawody rozegrano w czterech grupach: open „A” (ranking powyżej 1801), open „B” (do rankingu 1800), open „C” dla urodzonych w latach 1998-2001, open „D” dla urodzonych w 2002 roku i młodszych. We wszystkich grupach turniejowych UKS GIM DWÓJKA miał swoich przed-stawicieli.

W grupie „A” zwyciężył faworyt – mistrz międzynarodowy Oleg Kalinin z Ukrainy przed Aleksandrem Kaczmarkiem (Kielce) i Tomaszem Jaskółką (Krosno). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem UKS GIM DWÓJKA był Szymon Łuczka, który zajął szesnaste miejsce. Do udanych nie zaliczy tego turnieju tomaszowianin Marcin Bartoszek, który zajął dopiero 20 miejsce. Niestety, naszemu zawodnikowi zupełnie się gra nie kleiła, wpadał w duże niedoczasy, co było główną przyczyną porażek.

W grupie „B” triumfowali tomaszowianie! Za faworyta tej grupy uważany był Marcin Molenda ze względu na najwyższy ranking i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Od pierwszej rundy pewnie wygrywał kolejne partie. Na drugim miejscu zawody ukończył kolega klubowy Marcina Michał Bartoszek. Trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Dudzikowi z Górna. Na czwartym miejscu finiszował kolejny zawodnik UKS GIM DWÓJKA Maciej Pokarowski. Efektem wspaniałej gry Marcina i Michała było wypełnienie przez nich norm na I kategorię. Gratulujemy!

Grupa „C” to także pełna dominacja dwóch zawodników z UKS GIM DWÓJKA: Macieja Żądło i Karola Wolczyka. Maciek przez cały turniej grał pewnie i zwyciężył ze 100% wynikiem (jako jedyny zawodnik w całym turnieju). Na drugim miejscu uplasował się kolega klubowy Maćka Karol Wolczyk, a na trzecim Szymon Gaj z Przeworska. Pozostali zawodnicy UKS GIM DWÓJKA zajęli miejsca: Krzysztof Łasocha – 18, Kamil Mielniczek – 19, Piotr Łukasiewicz – 28, Szymon Węgrzyn – 32. Najwyżej sklasyfikowaną juniorką była Agnieszka Łuka (Rzeszów).

W grupie najmłodszej zwyciężył Jakub Stępniowski (Leżajsk) przed Szymonem Chlebowiczem i Arkadiuszem Babiarzem (obaj Rzeszów). Najwyżej sklasyfikowanym tomaszowianinem był Mateusz Rzeszutek, który zajął szóste miejsce. Pozostali zawodnicy UKS GIM DWÓJKA zajęli miejsca: Krystian Sereda – 10, Miłosz Gałan – 15, Szymon Łasocha – 28. Dla Szymka turniej zakończył się dużym sukcesem, gdyż wypełnił normę na czwartą kategorię. Wśród juniorek zwyciężyła Agata Słoniewska (Zielonka).

We wszystkich grupach trzech pierwszych zawodników otrzymało puchary, natomiast w grupach „A” i „B” pierwsza szóstka została uhonorowana nagrodami finansowymi. W pozostałych grupach były to nagrody rzeczowe. Wszystkich zawodników uhonorowano dyplomami i drobnymi upominkami.

Stałym elementem zawodów jest wieczorny turniej blitza, rozgrywany podobnie jak całe zawody w czterech grupach. W połączonych grupach „A” i „B” zwyciężył Aleksander Kaczmarek (Kielce) przed Olegiem Kalininem (Ukraina) i Krystianem Ziają (Krosno). Tomaszowianie zajęli następujące miejsca: Marcin Bartoszek – 7, Michał Bartoszek – 9, Maciej Pokrowski – 17, Szymon Łuczka 20. W połączonych grupach „C” i „D” zwyciężył ze 100% rezultatem Marcin Molenda przed Maciejem Żądło (obaj UKS GIM DWÓJKA) i Krzysztofem Sochą (Nowa Sarzyna).

Jak co roku, co jest już tradycją tego turnieju, organizator zapewnił dodatkowe atrakcje zarówno dla szachistów jak i opiekunów. Zorganizowano wyjazdy na basen, wieczorek integracyjny, zwiedzanie młyna, wyjście do muzeum wikliniarstwa. Ci, którzy chcieli poprawić swoja kondycję fizyczną, mogli wziąć udział w turniejach piłki nożnej, siatkówki plażowej, koszykówki, tenisa stołowego i ziemnego. Zwycięzców w poszczególnych dyscyplinach nagrodzono drobnym sprzętem sportowym. Niestety, upały, które w tym czasie panowały, utrudniały uczestnikom rywalizowanie w różnych dyscyplinach sportu. W zawodach tenisa ziemnego wśród najmłodszych zwyciężył Piotr Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA). Dla uczestników turnieju zorganizowano konkurs plastyczny „Alkohol, papierosy, narkotyki – to twój wróg”. Dwa pierwsze miejsca w konkursie zajęli tomaszowianie: Szymon Węgrzyn i Krzysztof Łasocha. Naj-lepsze prace nagrodzono nagrodami rzeczowymi.

Sędzią głównym zawodów był Marian Bysiewicz (Rzeszów), a jego asystentem Bolesław Ziółkowski (Rudnik). Słowa uznania należą się rudnickim działaczom szachowym na czele z Bolesławem Ziółkowskim, który jest pomysłodawcą turnieju i Małgorzatą Sztabą oraz pracownikom MOSiR: dyrektorowi Piotrowi Potockiemu, Pawłowi Lewko, Krzysztofowi Skibie, którzy czuwali nad sprawnym przebiegiem całej imprezy. Dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy rudnickich turniejów wyjeżdżają uśmiechnięci i zadowoleni.

Zawody w Rudniku są wybierane przez wiele klubów i zawodników indywidualnych jako miejsce do zorganizowania zgrupowania. Podobnie było w tym roku. Swoje obozy sportowe mieli szachiści z Zielonki, Wołomina, Tarnobrzega, Rzeszowa, Tomaszowa Lubelskiego. Dla tomaszowian turniej miał przede wszystkim znaczenie szkoleniowe. Szczególnie dla najmłodszych, którzy byli po raz pierwszy na szachowym zgrupowaniu i mogli sami się przekonać, że aby osiągać wysokie wyniki w turniejach, trzeba włożyć ogrom pracy w przygotowanie. Trener Żądło prowadził codziennie zajęcia szachowe po śniadaniu, by na popołudniowej partii zawodnicy mogli skorzystać z przyswojonej wiedzy.