Ekstra i I ligi juniorów w szachach

23w

W dniach 21-29.07.2012 r. w hotelu Paradiso w Suchedniowie przeprowadzone zostały rozgrywki Ekstra i I ligi juniorów w szachach. W każdej lidze wystąpiło po dziesięć drużyn. Rozgrywki prowadzone są systemem każdy z każdym. Drużyna składa się z sześciu osób (dwóch juniorów do lat 18, dwóch do lat 14, juniorka do lat 18 i juniorka do lat 14). W zawodach wystąpiło wielu medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski. Rozgrywki zapowiadały się bardzo emocjonująco. Po raz pierwszy od wielu lat na tym szczeblu rozgrywek wystąpiła drużyna z Lubelszczyzny – UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lubelski. Udział w rozgrywkach najwyższych lig jest nobilitacją dla klubu, jak i zawodników. Start w I lidze tomaszowianie wywalczyli sobie w ubiegłorocznych rozgrywkach II ligi, zajmując drugie miejsce. Marzeniem trenera i zawodników było utrzymanie się w tej klasie rozgrywek. Jednakże drużynowe zawody rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim, gdyż dochodzi tu dodatkowy stres jakim jest gra nie tylko na swojej szachownicy, ale i odpowiedzialność za wynik drużyny. Ten dodatkowy balast powoduje bardzo duże napięcie emocjonalne i czasami nieprzewidywalność wyników.

    Początek zawodów przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tomaszowianie aż do siódmej rundy przewodzili stawce, wygrywając z drużynami z Suwałk i Wrocławia. Trenerzy przecierali oczy ze zdumienia, gdyż tomaszowska drużyna nie była zaliczana do faworytów, a raczej do tych, którzy będą musieli zaznać goryczy spadku do niższej klasy rozgrywek. Niestety, kryzys przyszedł w rundzie siódmej, w której tomaszowianie przegrali z późniejszym zwycięzcą zawodów Hetmanem Koronnym Trzebinia. Po tym meczu zawodnicy UKS GIM DWÓJKA stracili pewność w grze i ich gra straciła na przebojowości. Jednakże najgorsze nastąpiło w ostatniej rundzie, do której tomaszowscy juniorzy przystąpili zbyt mało skoncentrowani i bolesna porażka z zespołem JKSz-u Jaworzno, który w tym momencie już spadł do II ligi. Do ostatniej rundy pięć drużyn walczyło o awans do Ekstraligi. Do wyższej klasy rozgrywek uzyskali: Hetman Koronny Trzebinia, Hańcza Javena Suwałki i UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lubelski. Końcowy układ tabeli przedstawia się następująco:

1. KSz Hetman Koronny Trzebinia 13 p.

2. KSz Hańcza Javena Suwałki 12 p.

3. UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lubelski 11 p.

4. KSz Hetman Szopienice Katowice 11 p.

5. MKS MOS Wieliczka 11 p.

6. MUKS Śródmieście Wrocław 10 p.

7. KSz Silesia Racibórz 8 p.

8. KS Polonia Wrocław II 5 p.

9. JKSz MCKiS Jaworzno 5 p.

10. KMKSz Victoria Kielce 3 p.

    Pierwsze trzy drużyny otrzymały piękne puchary, dyplomy i nagrody finanso-we. Podobnie pierwszych trzech zawodników na każdej szachownicy otrzymali puchary, medale, dyplomy i symboliczne nagrody finansowe.

    Sędzią głównym zawodów był Zenon Chojnicki (Mielec). Dyrektorem zawo-dów była Marta Orłowska (Kielce).

    Tomaszowska drużyna wystąpiła w składzie: Marcin Bartoszek, Rafał Sikora, Marcin Molenda, Maciej Żądło, Sabina Jabłońska, Małgorzata Bębnik. Trenerem był Ryszard Żądło.

    Szczegółowe wyniki meczy tomaszowskiej drużyny przedstawiają się następująco:

KSz Javena Hańcza Suwałki – UKS GIM DWÓJKA 1,5 : 4,5

UKS GIM DWÓJKA – KSz Polonia Wrocław II 4 : 2

MKS MOS Wieliczka – UKS GIM DWÓJKA 2 : 4

UKS GIM DWÓJKA – KSz Silesia Racibórz 3 : 3

KSz HetMan Szopienice Katowice – UKS GIM DWÓJKA 3 : 3

UKS GIM DWÓJKA – MUKS MDK Śródmieście Wrocław 3 : 3

UKS Hetman Koronny Trzebinia – UKS GIM DWÓJKA 3,5 : 2,5

UKS GIM DWÓJKA – KMKSz Victoria Kielce 5 : 1

JKSz MCKiS Jaworzno – UKS GIM DWÓJKA 4 : 2

    Tomaszowianie mogli się przekonać na sobie, jak trudne są rozgrywki w naj-wyższych ligach. Każdy mecz jest wyczerpujący pod względem fizycznym i psy-chicznym. Większość pojedynków kończyła się po czterech, pięciu godzinach gry, gdy zmęczenie zaczyna odgrywać decydującą rolę.

    Słowa uznania należą się całej drużynie, jednakże należy wyróżnić Sabinę Ja-błońską, która zwyciężyła na piątej szachownicy i Macieja Żądło, który zajął drugie miejsce na czwartej szachownicy.

    Miejmy nadzieję, że ten historyczny awans do szachowej elity wpłynie na wzrost popularności i rozwój szachów nie tylko w Tomaszowie, ale i na Lubelszczyź-nie.