Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych w Warszawie

10w

W dniach 2-5 sierpnia 2012 roku w Warszawie w Hali Torwar zostały rozegra-ne Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicz-nych. Honorowy patronat nad mistrzostwami objęli: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Zawody rozegrano w grupach wiekowych do lat 8, 10, 12, 14, 16, 18 w kategoriach dziewcząt i chłopców. W mistrzostwach wzięło udział 743 młodych szachistów, w tym 260 dziewcząt. Wśród uczestników byli medaliści mistrzostw świata i Europy. Reprezentowali oni 141 klubów z całej Polski. Tomaszów Lubelski reprezentowany był przez trzynastu zawodników UKS GIM DWÓJKA i jednego z LUKS Tomasovia. Nie we wszystkich kategoriach wiekowych grali zawodnicy z Tomaszowa. Lubelszczyznę reprezentowało w sumie 38 zawodników.

    W kategorii do lat 8 wśród chłopców zwyciężył Oskar Ogłaza (Opole) przed Jakubem Suderem (Myślenice) i Gracjanem Grzesikiem (Koszalin). W tej grupie wy-stąpiło pięciu zawodników z Lubelszczyzny. Najwyżej sklasyfikowanym był Robert Dybowski (Lublin) na miejscu 19. Norbert Bukała z UKS GIM DWÓJKA zajął 57 miejsce. Wśród dziewcząt w tej grupie wiekowej zwyciężyła Laura Czernikowska (Czarna) przed Jagodą Bieńko (Gościno) i Moniką Marcińczyk (Łomża). Lubelszczy-zna nie miała swojej reprezentantki.

    Wśród chłopców w grupie do lat 10 zwyciężył Miłosz Szpar (Czarna) przed Jakubem Kosakowskim (Białystok) i Mateuszem Lisem (Olkusz). Niestety, Toma-szów nie miał swojego reprezentanta. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Paweł Węgrzyniak (Międzyrzec Podlaski), który zajął 15 miejsce.

    W grupie dziewcząt do lat 10 zwyciężyła Honorata Kucharska (Chrzanów) przed Michalina Rudzińska (Suwałki) i Joanną Święch (Czarna). Patrycja Waszczuk z Międzyrzeca Podlaskiego została sklasyfikowana na 9 miejscu.

    W grupie chłopców do lat 12 zwyciężył Kamil Kozioł (Rybnik) przed Igorem Janikiem (Elbląg) i Dawidem Klementowskim (Rybnik). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA), który zajął 36 miejsce. Drugi zawodnik z Tomaszowa – Daniel Pietraś (LUKS Tomasovia) został sklasyfikowany na 42 miejscu.

    Wśród dziewcząt do lat 12 zwyciężyła Agata Stebel (Rydułtowy) przed Marty-ną Ziziuk (Sokółka) i Alicją Śliwicką (Toruń). Najwyżej sklasyfikowaną zawod-niczką z Lubelszczyzny była Katarzyna Bochniarz (Lublin), która zajęła 36 miejsce.

    W kategorii do lat 14 wśród chłopców zwyciężył Jakub Lizak (Tarnowskie Góry) przed Łukaszem Jarmułą (Warszawa) i Dawidem Niekrasiem (Kościan). Najwyżej sklasyfikowanym tomaszowianinem był Maciej Żądło (UKS GIM DWÓJKA), który zajął jedenaste miejsce. Niewiele gorzej wypadł jego kolega klubowy Marcin Molenda, który zajął piętnaste miejsce. Ich kolega Kamil Mielniczek zajął 76 miejsce.

Wśród dziewcząt do lat 14 zwyciężyła Mariola Woźniak (Kraków) przed Ewą Hara-zińską (Warszawa) i Oliwią Kiołbasą (Augustów). Najwyżej sklasyfikowaną zawod-niczką z Lubelszczyzny była Weronika Frączek (Lublin), która zajęła 25 miejsce. Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) została sklasyfikowana na 29 miejscu.

    W kategorii chłopców do lat 16 zwyciężył Grzegorz Nasuta (Białystok) przed Aleksandrem Kaczmarkiem (Kielce) i Bartoszem Nowickim (Warszawa). Szymon Łuczka z UKS GIM DWÓJKA zajął 57 miejsce. Zawodnicy z Lubelszczyzny zajęli miejsca: Łukasz Siedlanowski (Leśniowice) – 13, Dawid Czerw (Ożarów) – 45.

Wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej zwyciężyła Katarzyna Murawko (Suwał-ki) przed Joanną Maruszczak (Szczecin) i Anną Rudnik (Białystok). Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z Lubelszczyzny była Antonina Góra (UKS GIM DWÓJKA), która zajęła 27 miejsce.

    W grupie chłopców do lat 18 zwyciężył Marcin Krzyżanowski (Warszawa) przed Danielem Sadzikowskim (Chrzanów) i Kacprem Drozdowskim (Grudziądz). Lubelszczyznę reprezentowało pięciu zawodników z UKS GIM DWÓJKA. Zajęli oni miejsca: Michał Bartoszek – 37, Jakub Bartoszek – 41, Marcin Bartoszek – 48, Maciej Pokarowski – 51, Rafał Sikora – 57.

Wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Lach (Olkusz) przed Anna Iwanow (Wro-cław) i Klaudią Wiśniowską (Gorzów Wlkp.). Jedyna reprezentantka Lubelszczyzny Alicja Bednarczyk (Fajsławice) zajęła 17 miejsce.

    Drugim etapem zmagań w Warszawie były Mistrzostwa Polski Juniorów w sza-chach błyskawicznych, czyli w popularnym blitzu. W zawodach wzięło udział 662 szachistów, w tym 234 dziewczęta. Tym razem Lubelszczyzna była reprezentowana przez 32 zawodników.

    W kategorii chłopców do lat 8 zwyciężył Oskar Ogłaza (Opole) przed Gracja-nem Grzesikiem (Koszalin) i Jakubem Suderem (Myślenice). najwyżej sklasyfikowa-nym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Norbert Bukała (UKS GIM DWÓJKA), zajął 50 miejsce. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Martyna Wikar (Trzebinia) przed Moniką Marcińczyk (Łomża) i Martą Muchą (Chrzanów). Niestety, Lubelszczyzna nie miała swojej reprezentantki.

    Wśród chłopców do lat 10 zwycięstwo odniósł Miłosz Szpar (Czarna) przed Pawłem Teclafem (Kartuzy) i Maciejem Pytlem (Białystok). Najwyżej sklasyfikowa-nym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Paweł Węgrzyniak (Międzyrzec Podlaski), który zajął 12 miejsce.

W grupie dziewcząt do lat 10 pierwsze miejsce zajęła Honorata Kucharska (Chrza-nów) przed Polą Mościcką (Chylice) i Magdaleną Harazińską (Warszawa). Patrycja Waszczuk (Międzyrzec Podlaski) zajęła 9 miejsce.

    Wśród chłopców do lat 12 zwyciężył Kamil Kozioł (Rybnik) przed Szymonem Walterem (Katowice) i Igorem Janikiem (Elbląg). Tomaszowianie zostali sklasyfiko-wani na miejscach: Daniel Pietraś (LUKS Tomasovia) – 43, Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA) – 49.

W grupie dziewcząt do lat 12 triumfowała Alicja Śliwicka (Toruń) przed Julia Antolak (Grzybowo) i Agatą Stebel (Rydułtowy). Katarzyna Bochniarz (Lublin) zajęła 38 miejsce.

    Wśród chłopców do lat 14 zwyciężył Łukasz Jarmuła (Warszawa) przed Fili-pem Delektą (Gorzów Wlkp.) i Piotrem Śnihurem (Konin). Na wysokim czwartym miejscu ukończył zawody Maciej Żądło (UKS GIM DWÓJKA). Niewiele gorzej spi-sał się jego kolega klubowy Marcin Molenda, który zajął ósme miejsce.

Grupę dziewcząt wygrała Mariola Woźniak (Kraków) przed Ewą Harazińską (War-szawa) i Oliwią Kiołbasą (Augustów). Wysokie piąte miejsce zajęła Agata Topolan (Lublin). Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) zajęła 22 miejsce.

    Zwycięzcą grupy chłopców do lat 16 został Aleksander Kaczmarek (Kielce) przed Grzegorzem Nasutą (Białystok) i Damianem Śliwickim (Toruń). Najwyżej skla-syfikowanym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Łukasz Siedlanowski (Leśniowice), który zajął szóste miejsce. Szymon Łuczka z UKS GIM DWÓJKA zajął 71 miejsce. Wśród dziewcząt do lat 16 triumfowała Angelika Dziodzio (Rybnik) przed Katarzyną Murawko (Suwałki) i Anna Kotłowska (Kartuzy). Jedyna przedstawicielka Lubelsz-czyzny Antonina Góra (UKS GIM DWÓJKA) zajęła 13 miejsce.

    Wśród chłopców do lat 18 mistrzem Polski został Kamil Dragun (Gorzów Wl-kp.) przed Kacprem Drozdowskim (Grudziądz) i Tomaszem Klepaczką (Skierniewi-ce). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Lubelszczyzny był Jakub Bartoszek (UKS GIM DWÓJKA), który zajął 21 miejsce. Jego koledzy klubowi zajęli miejsca: Michał Bartoszek – 34, Marcin Bartoszek – 40, Rafał Sikora – 54, Maciej Pokrowski – 58.

Mistrzynią Polski wśród dziewcząt do lat 18 została Aleksandra Lach (Olkusz) przed Anną Iwanow (Wrocław) i Marią Leks (Warszawa). Alicja Bednarczyk (Fajsławice) zajęła 19 miejsce.

    Najlepsi zawodnicy w szachach szybkich i błyskawicznych zostali na-grodzeni. Pierwszych trzech zawodników otrzymało medale, a pierwszych sześciu zawodników puchary i dyplomy oraz nagrody finansowe. Natomiast zawodnicy, którzy zajęli miejsca od siódmego do piętnastego nagrody rzeczowe.

    Nie zapomniano o najmłodszych, wszyscy uczestnicy z grup do lat 8 i 10 dostali pamiątkowe dyplomy i upominki. Drobne nagrody otrzymali także najmłodsza i najmłodszy zawodnik mistrzostw.

Sędzią głównym zawodów był Andrzej Szewczak (Warszawa), zaś dyrektorem mi-strzostw Tomasz Delega (Warszawa). Organizacja zawodów przebiegała bez za-kłóceń, pomimo dość dużej odległości sali gry od zakwaterowania zawodników i opiekunów (prawie 8 km). Organizatorzy zapewnili sprawny transport do sali gry.

    Tradycją stało się wręczanie podczas ceremonii zakończenia mistrzostw pucharów klubom, które w poprzednim roku zajęły osiem czołowych miejsc w Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Wyniki za rok 2011 przedstawiają się następująco:

1. MKS Polonia Warszawa

2. AKSz Hetman Politechnika Koszalińska

3. KSz Polonia Wrocław

4. KSz Stilon Gorzów

5. KSz Hańcza Javena Suwałki

6. UKS SP 8 Chrzanów

7. MKSz Rybnik

8. MUKS Stoczek 45 Białystok

W klasyfikacji tej UKS GIM DWÓJKA zdobył 17 punktów i został sklasyfikowany na 34 miejscu. Sklasyfikowano 149 klubów, w tym 58 UKS-ów. Drugi klub tomaszowski LUKS Tomasovia nie zdobył żadnego punktu w 2011 roku.

    Podczas obecnych mistrzostw tomaszowski klub UKS GIM DWÓJKA wywal-czył 13 punktów. Niestety, drugiemu klubowi z Tomaszowa Luks Tomasovii nie udało się wywalczyć żadnego punktu. W sumie w tym roku UKS GIM DWÓJKA zgromadził na swym koncie 31 punktów i zdecydowanie przewodzi klubom z Lubelszczyzny.

    Pomimo, iż zawodnicy UKS GIM DWÓJKA nie zdobyli żadnego medalu, to ich występ należy ocenić pozytywnie. Zdecydowanie poprawili ilość punktów we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży. Najbliżej zdobycia medalu byli Maciej Żądło i Marcin Molenda, którym zabrakło przysłowiowego łutu szczęścia.

    Czołowe ośrodki szachowe wystawiły bardzo liczne reprezentacje, nie bacząc na koszty. Bardzo licznie przybyli rodzice ze swoimi dziećmi i patrząc na ich ilość, czasami człowiek zazdrości i zastanawia się, jaki magnes posiadają szachy w innych regionach Polski, że tak licznie uczestniczą w nich rodzice ze swoimi pociechami. Czyżby inny sposób myślenia, inne pojmowanie inwestycji w umysł dziecka? A może jeszcze coś innego?

    Dodatkową atrakcją dla uczestników zmagań była wycieczka do Fotoplastyko-nu oraz zwiedzanie Stadionu Narodowego. Szczególnie druga wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób spoza województwa mazowieckiego. Moż-liwość zobaczenia z bliska płyty stadionu, usadowienia się na krzesełku na trybunach czy też w lożach, zwiedzenia szatni i gabinetów została w pełni wykorzystana przez tomaszowskich szachistów.