XII Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa w Warszawie

W dniach 6-14 sierpnia 2012 roku w Warszawie rozegrano XII Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa pod honorowym patronatem Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wojciecha Bartelskiego – Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Zawody rozegrano w trzech grupach: A – open dla zawodników z ELO 2000, B – open dla zawodników z ELO 2000, C – Turniej Szachowych Nadziei (ur. w roku 2002 i młodsi). Od lat festiwal jest rozgrywany w międzynarodowej obsadzie. W tym roku do rywalizacji stanęło 217 szachistów. Ozdobą Festiwalu był występ w grupie A Olega Romaniszyna (Ukraina), uczestnika meczów pretendenckich o szachową koronę, legendy szachów byłego ZSRR oraz Moniki Soćko, jedynej polskiej szachistki z tytułem arcymistrza męskiego. Ukraiński arcymistrz Oleg Romanishin w ostatniej rundzie pokonał Piotra Nguyena i z dorobkiem 7.5 pkt. z 9 partii został samodzielnym zwycięzcą XII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Mieczysława Najdorfa. Utytułowany arcymistrz od początku zawodów znajdował się w ścisłej czołówce i wiadomo było, że do końca będzie się liczył w walce o zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Kacper Piorun (Warszawa), a trzecie Kamil Dragun (Gorzów Wlkp.), który lepszą wartościowością dodatkową wyprzedził Monikę Soćko. W openie A rywalizowało 60 szachistów.

Od kilku lat w festiwalu uczestniczą szachiści z UKS GIM DWÓJKA. W tym roku wystąpiło ich dwóch w grupie B: Marcin Molenda i Maciej Żądło. Zwycięzcą openu B został Bartosz Prażmowski (Warszawa). Tuż za nim z dorobkiem 7 punktów uplasowała się aż szóstka graczy i do ustalenia ostatecznej kolejności potrzebna była punktacja dodatkowa. Dzięki niej drugie miejsce zajął Jan Góra (Suwałki), a dalsze miejsca zajęli kolejno: Marek Chomczyk, Łukasz Nowak (obaj Warszawa), Filip Delekta (Gorzów Wlkp.), Stanisław Praczukowski i Marcin Bajkowski (obaj Chylice). Tomaszowianie wystartowali bardzo dobrze. Po pięciu rundach zajmowali miejsca w ścisłej czołówce i wydawało, że zawody ukończą na bardzo wysokich pozycjach. Niestety, dwie ostatnie rundy to był prawdziwy horror. Maciek podstawił mata w wygranej pozycji, a Marcin przegrał pozycję, w której wydawało mu się, że przeciwnik nie jest go w stanie zaskoczyć. Ostatecznie Maciek ukończył turniej na miejscu 12, a Marcin na 13, co przy 127 zawodnikach rywalizujących w openie B można uznać za sukces.

Zwycięzcą turnieju dziecięcego (grupa C) został Paweł Kozłowski (Białystok). Drugie miejsce z pół punktową stratą do lidera zajął Szymon Poziomkowski reprezentujący UKS SP 321 Warszawa-Bemowo. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Mieszko Miś z klubu LKSz GCKiP Czarna, który lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Ziemowita Ossolińskiego z warszawskiej Polonii. Pierwszych trzech zawodników turnieju w nagrodę dostało możliwość bezpłatnego treningu w szkółce szachowej Polonii w roku szkolnym 2012/2013 (wartość szkolenia to 1200 zł!). Dodatkowo zwycięzca turnieju otrzymał nowego iPoda touch, który niewątpliwie umili mu czas między treningami. Mimo iż na podium więcej niż trzech uczestników zmieścić się nie może, to organizatorzy zadbali o to, aby zwycięzcami czuły się wszystkie dzieci biorące udział w zawodach. Każde z nich bez względu na ilość zdobytych punktów i zajęte miejsce otrzymało bowiem nagrody i upominki.

Pierwszych dziesięciu zawodników w grupach A i B otrzymało dyplomy oraz nagrody finansowe. Sędzią głównym zawodów był Paweł Suwarski (Warszawa).

Warto odnotować fakt, iż w zawodach uczestniczył Piotr Nguyen. Piotr jest rodowitym tomaszowianinem i swoje pierwsze szachowe doświadczenia zdobywał na turniejach w naszym mieście. W turnieju głównym zajął dwunaste miejsce. Warto podkreślić, iż Piotr posiada tytuł mistrza krajowego i ma najwyższy ranking z szachistów wywodzących się z naszego miasta. Obecnie mieszka w Warszawie i jest studentem Politechniki Warszawskiej. Przy okazji wizyty w rodzinnym mieście nigdy nie zapomina odwiedzić swoich szachowych przyjaciół.