Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i Eliminacje Międzywojewódzkie w Puławach

21w

 W dniach 21-26.09.2012 r. w Miejskim Ośrodku Sportu w Puławach gościli młodzi szachiści z Podlasia i Lubelszczyzny, rozgrywając Międzywojewódzkie Mi-strzostwa Młodzików i Eliminacje Międzywojewódzkie Strefy Podlasko-Lubelskiej do Ogólnopolskiej Olimpiady Sportów Umysłowych i Mistrzostw Polski Juniorów w szachach. Zawody miały na celu wyłonienie mistrzów Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików oraz zawodników awansujących do przyszłorocznych Mistrzostw Polski. Rozgrywki zostały przeprowadzone w dziesięciu oddzielnych grupach dziewcząt i chłopców systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund lub kołowym – odpowiednio do liczby zawodników. Tempo gry wynosiło po 60 minut dla zawodnika na partię oraz po 30 sekund za każde posunięcie od początku partii. Premiowane awansem do rozgrywek finałowych były cztery pierwsze miejsca w grupie, tylko wśród najmłodszych awans uzyskiwało pierwszych pięciu zawodników. W zawodach wzięło udział łącznie 98 zawodniczek i zawodników reprezentujących 15 klubów. Tomaszów reprezentowany był przez 5 juniorów – 4 z UKS GIM DWÓJKA i 1 z LUKS Tomasovia.

    Niestety, nie były to udane eliminacje dla Lubelszczyzny. Łącznie do wywal-czenia były 42 miejsca w finałach MPM, OSU i MPJ. Awans zdobyło 28 młodych szachistów z województwa podlaskiego i tylko 13 z województwa lubelskiego, wśród nich dwójka z Tomaszowa: Katarzyna Różaniecka i Maciej Żądło (oboje UKS GIM DWÓJKA). Katarzyna w grupie dziewcząt do lat 17 podzieliła I-II miejsce z Katarzyną Bednarczyk z Fajsławic, a Maciej zajął II miejsce w grupie juniorów do lat 15. Bardzo bliscy awansu byli pozostali juniorzy z Tomaszowa, niestety, fatalnie rozegrane dwie ostatnie rundy zadecydowały o braku awansu. Szymon Łuczka w grupie chłopców do lat 15 zajął piąte miejsce (pierwszy nieawansujący). W grupie chłopców do lat 13 Daniel Pietraś (LUKS Tomasovia) zajął szóste, a Karol Wolczyk (UKS GIM DWÓJKA) siódme miejsce. W finałach mistrzostw Polski juniorów w 2013 roku wystąpi pięcioro zawodników z UKS GIM DWÓJKA: Antonina Góra, Małgorzata Bębnik, Marcin Molenda, Maciej Żądło, Katarzyna Różaniecka.

Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy dyplom, a wszyscy awansujący do finałów puchary i literaturę szachową.

Sędzią głównym zawodów był Zdzisław Polkowski (Lublin).

    Przed zawodnikami, którzy chcą wystąpić w przyszłorocznych finałach, pozostała jeszcze jedna szansa uzyskania awansu – turniej ostatniej szansy, który zostanie rozegrany pod koniec listopada w Pokrzywnej.

    Teraz przed wszystkimi finalistami okres bardzo intensywnych przygotowań.

Teraz przed wszystkimi finalistami okres bardzo intensywnych przygotowań. Dla zawodników UKS GIM DWÓJKA przyszły rok będzie bardzo ważny, gdyż oprócz finałów mistrzostw Polski juniorów, po raz pierwszy w swojej historii wystąpią w najwyższej klasie rozgrywek drużynowych. Miejmy nadzieję, że okres przygotowawczy dobrze przepracują i osiągną wyniki, którymi będą mogli się poszczycić.