Międzynarodowy Turniej Szachowy „Wieża” w Krasiczynie

20w

Już po raz trzeci w dniach 24-25 listopada 2012 roku w Krasiczynie został rozegrany Międzynarodowy Turniej Szachowy „Wieża”. Zawody zorganizowano w miejscowym gimnazjum, tuż obok słynnego zamku. Zgromadziły one 73 szachistów z Podkarpacia, Lubelszczyzny i niedalekiej Ukrainy, z której przyjechało wyjątkowo wielu zawodników. Rywalizowano w czterech grupach: open, juniorzy, juniorzy z Krasiczyna, juniorki. W zawodach wzięła udział szesnastoosobowa grupa szachistów w UKS GIM DWÓJKA. Turnieje rozegrano tempem 30 minut na partię dla zawodnika na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim.

W grupie open zwyciężył Olexandr Prokhorov przed Vladyslavem Suminem i Andreyem Matvijchukiem (wszyscy Ukraina). Wysokie piąte miejsce zajął Maciej Pokarowski (UKS GIM DWÓJKA). Jego kolega klubowy Rafał Sikora uplasował się na miejscu ósmym.

W grupie juniorów klasyfikowano zawodników z podziałem na juniorów do lat 18 i do lat 10. Wśród juniorów starszych triumfował Marcin Molenda przed Maciejem Żądło (obaj UKS GIM DWÓJKA) i Szymonem Gajem (Przeworsk). Koledzy klubowi Marcina i Maćka zajęli miejsca: Karol Wolczyk – 5, Piotr Łukasiewicz – 6, Krzysztof Łasocha – 7, Szymon Węgrzyn – 10. W najmłodszej grupie triumfowali zawodnicy z Ukrainy. Zwyciężył Vasyl Marchyshyn przed Maksymem Grynakiem i Stephanem Polulikhem. Najwyżej sklasyfikowanym tomaszowianinem był Norbert Bukała, który zajął ósme miejsce. Jego kolega Szymon Łasocha ukończył zawody na miejscu 11.

Podobna klasyfikacja jak u juniorów została przeprowadzona w grupie juniorek. W grupie starszej pewnie zwyciężyła Małgorzata Bębnik (UKS GIM DWÓJKA) przed Blanką Białowąs i Marią Szumadą (obie Przemyśl). Kolejne trzy miejsca zajęły zawodniczki z Tomaszowa: Maja Kargol – 4, Laura Zwolak – 5, Zuzanna Żukowska – 6. Wśród dziewczynek do lat 10 zwyciężyła Magdalena Gaj (Przeworsk) przed Emilią Stefańską (Lesko) i Justyną Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA). Tuż za podium zawody ukończyła koleżanka klubowa Justyny Anna Sujko.

Zwycięzcy poszczególnych grup otrzymali puchary oraz nagrody finansowe (grupa open) albo nagrody rzeczowe (grupy juniorskie). Wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy, odznaki i drobne upominki.

Obowiązki sędziego pełnił Maciej Karasiński (Przemyśl), główny animator krasiczyńskiego przedsięwzięcia. Wielką zwolenniczką zawodów jest pani dyrektor szkoły – Bożena Karpiuk, która dogląda sprawnego przebiegu imprezy, dbając min. o to, aby szachiści mogli zjeść ciepły posiłek. Współpraca Macieja Karasińskiego i pani dyrektor przynosi piękne efekty. W tym miejscu warto wspomnieć, iż pan Maciej jest twórcą akcji „Szachy do szkół”, a także Młodzieżowej Akademii Szachowej Euroregionu Karpaty, w której brali udział także szachiści z UKS GIM DWÓJKA.

Niewątpliwą atrakcją zawodów było zwiedzanie zamku w Krasiczynie, którego historię w zajmujący sposób opowiedziała pani przewodnik. Tradycją krasiczyńskiego turnieju jest konsumpcja przepięknego „szachowego” tortu pieczonego specjalnie na tę okazję.

Opiekę nad zawodnikami z Tomaszowa pełnili Ewa Bukała i Ryszard Żądło.