VIII Mikołajkowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Burmistrza Miasta w Leżajsku

Już po raz ósmy w Leżajsku zorganizowano Mikołajkowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Burmistrza Miasta. Organizatorem zawodów jest niezmiennie Uczniowski Klub Sportowy działający przy Szkole Podstawowej nr 1 z Andrzejem Mazurkiewiczem na czele. Patronat nad zawodami objęli: Burmistrz Miasta Leżajska – Piotr Urban, Starosta Leżajski – Jan Kida. Jak co roku zainteresowanie zawodami w Leżajsku jest bardzo duże. 9Tym razem do rywalizacji zgłosiło się 254 szachistów, co spowodowało, iż sala gimnastyczna była zapełniona do granic możliwości. Z Tomaszowa na zawody pojechało 27 młodych szachistów reprezentujących UKS GIM DWÓJKA z trenerem i rodzicami. Rywalizowano w trzech grupach: rocznik 2005 i młodsi, juniorzy 2000-2004, juniorzy 1999-1994 i seniorzy. Zawodników klasyfikowano w kilku grupach wiekowych z odrębną klasyfikacją dla dziewcząt.

W najmłodszej grupie chłopców zagrało trzech tomaszowian. Zwycięzcą został Kacper Czyrek (Łańcut) przed Pawłem Borkiem (UKS GIM DWÓJKA) i Maciejem Gdulą (Leżajsk). Tuż za podium turniej ukończył Bartosz Słoboda, a jego kolega klubowy Mikołaj Chudy na miejscu szóstym (obaj UKS GIM DWÓJKA). W grupie dziewczynek na miejscu szóstym zawody ukończyła Magdalena Puźniak (UKS GIM DWÓJKA).

Wśród juniorów z roczników 2003-2004 triumfował Vasyl Marchyshyn (Ukraina) przed Jakubem Stępniowskim (Leżajsk) i Hubertem Bieniem (Dębica). Bardzo dobrze zaprezentował się tomaszowianin Grzegorz Dolanowski, który zajął piąte miejsce, tuż za nim na pozycji szóstej zawody ukończył kolega klubowy Grzesia Norbert Bukała. Pozostali zawodnicy z UKS GIM DWÓJKA zajęli miejsca: Mateusz Anioł – 24, Dawid Kowalczuk – 27, Kamil Kopiec – 29.

W tych samych rocznikach wśród dziewcząt zwyciężyła Kovalyk Olena (Ukraina) przed Oliwią Mirowską (Pilzno) i Joanną Parą (Wadowice Górne). Tuż za podium zawody ukończyła Justyna Łukasiewicz (UKS GIM DWÓJKA). Kolejne tomaszowianki zajęły miejsca: Magdalena Słoboda – 6, Anna Sujko – 7, Alicja Puźniak – 8, Ada Macioch – 9, Izabela Hałasa – 18.

Wśród juniorów z roczników 2000-2002 zwyciężył Krystian Piersiak (Górno) przed Karolem Wolczykiem (UKS GIM DWÓJKA) i Radomiłem Baranem (Rzeszów). Pozostali tomaszowianie zajęli miejsca: Filip Przyczyna – 9, Mateusz Rzeszutek – 10, Piotr Łukasiewicz – 13, Gabriel Birunt – 29.

W kategorii juniorek z roczników 2000-2002 zwyciężyła Barbara Trybowska (Rudnik n. Sanem) przed Wiktorią Mytych (Sędziszów Młp.) i Agnieszką Łuką (Rzeszów). Jedyna tomaszowianka Dominika Borek (UKS GIM DWÓJKA) zajęła siedemnaste miejsce.

W grupie gimnazjalistów (roczniki 1997-99) zwyciężył Szymon Łuczka (UKS GIM DWÓJKA) przed Rafałem Mytychem (Sędziszów Młp.) i Łukaszem Kraską (Markowa). Pozostali zawodnicy z UKS GIM DWÓJKA zajęli miejsca: Kamil Mielniczek – 11, Marcin Prus – 15, Szymon Węgrzyn – 16.

Wśród gimnazjalistek triumfowała Martyna Godek (Górno) przed Anną Trybowską (Rudnik n. Sanem) i Klaudią Tryką (Biszcza). Tuż za podium zawody ukończyła Gabriela Uchman (UKS GIM DWÓJKA). Jej koleżanka klubowa Martyna Hałasa zajęła miejsce szóste.

Niestety, w najstarszych grupach juniorek i juniorów Tomaszów nie miał swoich reprezentantów.

Organizatorzy nagrodzili pierwszych trzech zawodników w każdej grupie wiekowej pucharami, a kolejnych trzech medalami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją było przybycie św. Mikołaja z workiem pełnym paczek.

Obowiązki sędziego pełnił Marian Bysiewicz (Rzeszów).

Tomaszowianie zaprezentowali się bardzo dobrze na tle swoich rówieśników z Podkarpacia. Trenera tomaszowskich zawodników cieszy fakt, iż powolutku grupa najmłodszych wychowanków pnie się po szczeblach szachowej kariery w górę.