Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży w szachach drużynowych

12 grudnia do rywalizacji przystąpili uczniowie podstawówek rozgrywając Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży w szachach drużynowych. Do zawodów zgłosiło się 16 zespołów wyłonionych w drodze eliminacji powiatowych. Organizatorem zawodów na zlecenie Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego był Powiatowy SZS w Tomaszowie Lubelskim.Grano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 15 minut na rozegranie całej partii dla zawodnika. Rozgrywki drużynowe w szachach niosą podwójną dawkę adrenaliny dla zawodników. Oprócz emocji na własnej szachownicy, przeżywa się pojedynek na szachownicy koleżanki czy kolegi z drużyny. W opinii opiekunów faworytami do złotego medalu były drużyny Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa (wielokrotny zwycięzca) i Szkoły Podstawowej nr 3 z Międzyrzeca Podlaskiego. Przewidywania sprawdziły się w 100%. W pojedynku na szczycie Międzyrzec wygrał z Tomaszowem 2,5:1,5. Kolejne mecze nie przyniosły zmian na pierwszych dwóch miejscach. Natomiast o trzecie miejsce rozgorzała ostra rywalizacja pomiędzy sześcioma (!) drużynami. Aby ustalić końcową kolejność potrzebna była dodatkowa punktacja. Zwycięsko z tej rywalizacji o brązowy medal wyszła Szkoła Podstawowa nr 6 z Zamościa.

Końcowe wyniki przedstawiają się następująco (w nawiasach podano punktację pomocniczą):

1. Szkoła Podstawowa nr 3 Międzyrzec Podlaski 14 p. (24,5)

2. Szkoła Podstawowa nr 2 Tomaszów Lubelski 12 p. (23,5)

3. Szkoła Podstawowa nr 6 Zamość 8 p. (15,5)

4. Szkoła Podstawowa nr 2 Biała Podlaska 8 p. (15,0)

5. Szkoła Podstawowa nr 3 Lubartów 8 p. (15,0)

6. Szkoła Podstawowa Zalesie 8 p. (14,5)

7. Szkoła Podstawowa nr 3 Biłgoraj 8 p. (12,5)

8. Szkoła Podstawowa Fajsławice 7 p. (15,0)

9. Zespół Szkół Wilkołaz 7 p. (14,5)

10. Szkoła Podstawowa Leśniowice 7 p. (13,0)

11. Publiczna Szkoła Podstawowa Łążek Ordynacki 6 p. (14,0)

12. Szkoła Podstawowa nr 7 Chełm 6 p. (13,5)

13. Szkoła Podstawowa nr 3 Świdnik 5 p. (9,5)

14. Szkoła Podstawowa Sitaniec 4 p. (11,5)

15. Szkoła Podstawowa Jakubowice Konińskie 2 p. (8,5)

16. Szkoła Podstawowa Orchówek 2 p. (4,0)

Reprezentacja tomaszowskiej „dwójki” wystąpiła w składzie (wg kolejności szachownic): Daniel Pietraś, Karol Wolczyk, Filip Przyczyna, Anna Sujko. Wyniki punktowe uzyskane przez zawodników przedstawiają się następująco: Daniel Pietraś 7 p., Karol Wolczyk 6,5 p., Filip Przyczyna 6 p., Anna Sujko 5 p. Opiekunem drużyny była Elżbieta Żądło.

Poniżej przedstawiamy wyniki jakie Szkoła Podstawowa nr 2:

SP Orchówek – SP 2 Tomaszów 0:4

SP 2 Tomaszów – SP Fajsławice 3:1

SP 3 Międzyrzec Podlaski – SP 2 Tomaszów 2,5:1,5,

SP 2 Tomaszów – SP Zalesie 4:0

SP 3 Biłgoraj – SP 2 Tomaszów 0:4

SP 2 Tomaszów – SP 2 Biała Podlaska 4:0

SP Leśniowice – SP 2 Tomaszów 1:3

Pierwszy trzy drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a zawodnicy i opiekunowie piękne oryginalne medale. Natomiast wszystkie drużyny pamiątkowe dyplomy.

Uczestników nagradzali: Stanisław Luchowski Honorowy Prezes SZS, Andrzej Gdański urzędujący Prezes Powiatowego SZS i wice Prezes SZS Tomasz Wawrzusiszyn. W ceremonii otwarcia tomaszowskich zawodów, oprócz władz Powiatowego SZS uczestniczyli: Prezes LWSZS Henryk Grundszok, Przewodniczący Rady Miasta Mirosław Fus.

Obowiązki sędziowskie pełnili: Ryszard Żądło (sędzia główny), Elżbieta Żądło, Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice) – asystenci.

Tomaszowskie zawody przebiegały bardzo sprawnie, dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym składamy serdeczne podziękowania. Słowa uznania należą się dyrektorom tomaszowkich szkół, pani Jolancie Rymaszewskiej i pani Agacie Samek za oddelegowanie nauczycieli do obsługi imprezy. Dziękujemy panu Stanisławowi Pryciukowi Dyrektorowi OSiR Tomasovia za przygotowanie sali do gry, Powiatowemu SZS w osobach Prezesa Andrzeja Gdańskiego i wice Prezesa Tomasza Wawrzusiszyna za przygotowanie logistyczne zawodów, zadbanie o ciepły posiłek dla uczestników oraz kawę, herbatę dla uczestników. Warto dodać iż sprzęt (szachownice, komplety szachów, zegary elektroniczne) potrzebny do przeprowadzenia zawodów udostępnił nieodpłatnie UKS GIM DWÓJKA.