Wojewódzka Gimnazjada w szachach drużynowych

28w

13 grudnia 2012 r. w hali Tomasovii została rozegrana Wojewódzka Gimnazjada w szachach drużynowych. Zawody zgromadziły siedemnaście drużyn wyłonionych w drodze eliminacji powiatowych. W finale mogli uczestniczyć tylko mistrzowie powiatów. Do zawodów zgłosiło się 17 drużyn. Organizatorem zawodów na zlecenie Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego był Powiatowy SZS. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 15 minut na rozegranie całej partii dla zawodnika. Rozgrywki drużynowe w szachach niosą podwójną dawkę adrenaliny dla zawodników. Oprócz emocji na własnej szachownicy, przeżywa się pojedynek na szachownicy koleżanki czy kolegi z drużyny. W opinii opiekunów faworytami do złotego medalu były drużyny Gimnazjum nr 2 z Tomaszowa i Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki z Lublina. Prognozy sprawdziły się w 100%. W meczu na szczycie pomiędzy Gimnazjum nr 2 i popularnym „biskupiakiem” zwyciężyła drużyna z Lublina w stosunku 3:1. Pojedynek ten zadecydował o końcowym układzie tabeli. Natomiast walka o zajęcie trzeciego miejsca trwała do ostatniej partii. Pojedynek drużyn z Zamościa i Łomaz miał bardzo emocjonujący przebieg. Wynik meczu trzymał do samego końca zawodników i opiekunów w napięciu. Dzięki remisowi w meczu i korzystnej dodatkowej punktacji na trzecim miejscu zawody ukończyła drużyna Gimnazjum nr 2 z Zamościa.

Końcowe wyniki przedstawiają się następująco:

1. Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki Lublin 14 p. (26,5)

2. Gimnazjum nr 2 Tomaszów Lubelski 12 p. (22,5)

3. Gimnazjum nr 2 Zamość 9 p. (15,5)

4. Gimnazjum Łomazy 9 p. (15,0)

5. Gimnazjum Biszcza 8 p. (16,5)

6. Publiczne Gimnazjum Janów Lubelski 8 p. (14,5)

7. Publiczne Gimnazjum Sielec 8 p. (14,5)

8. Gimnazjum Społeczne Kraśnik 7 p. (15,0)

9. Publiczne Gimnazjum nr 4 Puławy 7 p. (14,5)

10. Gimnazjum nr 1 Lubartów 7 p. (11,5)

11. Gimnazjum Jastków 6 p. (13,0)

12. Gimnazjum nr 1 Łuków 6 p. (12,0)

13. Gimnazjum nr 6 Chełm 6 p. (11,5)

14. Gimnazjum Publiczne Fajsławice 5 p. (11,0)

15. Gimnazjum nr 2 Włodawa 5 p. (8,0)

16. Zespół Szkół Publicznych Moniatycze 5 p. (8,0)

17. Zespół Szkół Suchowola 4 p. (8,5)

    Reprezentacja Gimnazjum nr 2 grała w składzie (wg kolejności szachownic): Maciej Żądło, Marcin Molenda, Marcin Prus, Małgorzata Bębnik. Wyniki punktowe uzyskane przez zawodników przedstawiają się następująco: Maciej Żądło 7 p., Marcin Molenda 6 p., Marcin Prus 4 p., Małgorzata Bębnik 5,5 p. Opiekunem drużyny był Ryszard Żądło.

Poniżej przedstawiamy wyniki jakie uzyskała drużyna Gimnazjum nr 2:

Gim. nr 2 – Gim. nr 2 Włodawa 4:0

Gim. nr 1 Lubartów – Gim. nr 2 0:4

Gim. nr 2 – Gim. Biszcza 3,5:0,5

Gim. nr 2 – Gim. im. Św. Stanisława Kostki Lublin 1:3

Gim. Sielec – Gim. nr 2 1:3

Gim. nr 2 – Gim. nr 2 Zamość 3,5:0,5

Gim. Janów Lubelski – Gim. nr 2 0,5:3,5

    Pierwszy trzy drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a zawodnicy i opiekunowie piękne oryginalne medale. Natomiast wszystkie drużyny pamiątkowe dyplomy.

    Uczestników nagradzali: Stanisław Luchowski Honorowy Prezes SZS, Andrzej Gdański urzędujący Prezes Powiatowego SZS i wice Prezes SZS Tomasz Wawrzusiszyn. W ceremonii otwarcia tomaszowskich zawodów, oprócz władz Powiatowego SZS uczestniczyli: Prezes LWSZS Henryk Grundszok, Przewodniczący Rady Miasta Mirosław Fus.

Obowiązki sędziowskie pełnili: Ryszard Żądło (sędzia główny), Elżbieta Żądło, Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice) – asystenci.

    Tomaszowskie zawody przebiegały bardzo sprawnie, dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym składamy serdeczne podziękowania. Słowa uznania należą się dyrektorom tomaszowkich szkół, pani Jolancie Rymaszewskiej i pani Agacie Samek za oddelegowanie nauczycieli do obsługi imprezy. Dziękujemy panu Stanisławowi Pryciukowi Dyrektorowi OSiR Tomasovia za przygotowanie sali do gry, Powiatowemu SZS w osobach Prezesa Andrzeja Gdańskiego i wice Prezesa Tomasza Wawrzusiszyna za przygotowanie logistyczne zawodów, zadbanie o ciepły posiłek dla uczestników oraz kawę, herbatę dla uczestników.

    Zawody w Tomaszowie w zgodnej opinii opiekunów drużyn przebiegają w bardzo dobrej atmosferze i są przeprowadzane w profesjonalny sposób. Cieszą się uznaniem władz LWSZS. Dlatego też od kilku lat wojewódzki finał rozgrywany jest właśnie w naszym mieście.

    Warto nadmienić iż sprzęt (szachownice, komplety szachów, zegary elektroniczne) potrzebny do przeprowadzenia zawodów udostępnił nieodpłatnie UKS GIM DWÓJKA.