Szachiści z SP 2 w Senacie

14 maja 2019 roku odbył się w Warszawie VIII Finał Akcji „Szachiści grają dla Polonii”. Turniej Finałowy został rozegrany w Senacie RP pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.Celem akcji „Szachiści grają dla Polonii” była  w szczególności popularyzacja szachów w całym kraju oraz pozyskanie środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci polonijnych na obóz szachowy „Wakacje z Szachami”.

W finale turnieju, zorganizowanym przez Polski Związek Szachowy, wzięło udział 42 uczniów szkół podstawowych wyłonionych z turniejów eliminacyjnych. Tomaszów Lub. był reprezentowany przez pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, będących jednocześnie zawodnikami UKS Gim Dwójka.

Najlepszymi w turnieju okazali się:

1. Dawid Dobosiewicz – MTSz Mińsk Mazowiecki
  2. Krzysztof Ciszewski – MUKS Stoczek 45 Białystok
  3. Iwo Karolczuk – MUKS Stoczek 45 Białystok
  4. Franciszek Kozłowski – SP 164 Kraków/MKS MOS Wieliczka
  5. Krzysztof Wojtacha – KSz Jagiellonia Białystok
  6. Filip Wnęk – UKS GONIEC Staniątki

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Tomaszowa był Kamil Koperwas, który wywalczył ósme miejsce. Jego koleżanki i koledzy ze szkoły zajęli miejsca: Karolina Niedorys – 16, Emilia Sprzęczka – 17, Paweł Gromek – 20, Wiktoria Wojciechowska – 32. Opiekunem tomaszowskich szachistów był Ryszard Żądło.

Uczestników turnieju swoją obecnością zaszczycili: Marek Borowski – senator RP, Barbara Dziuk – posłanka na Sejm oraz Łukasz Turlej – wiceprezydent FIDE. Polski Związek Szachowy reprezentowany był przez Krzysztofa Górę – Członka Zarządu ds. Sportu Powszechnego i Kamilę Kałużną – Członka Zarządu ds.. Projektów Strategicznych (koordynator akcji). Sędzią głównym zawodów był Robert Rogala.

Dzięki akcji „Szachiści grają dla Polonii” 60 dzieci z Litwy spędzi wakacje na obozie szachowym w Powierciu 20–30 lipca 2019 r. Pobyt dzieci w Polsce jest współfinansowany przez Kancelarię Senatu.