XIX „Podkarpacka Szachownica”

IMG_1425a

W dniach 9-10 lutego 2019 roku w Wysokiej k. Łańcuta rozegrano XIX Międzynarodowy Turniej Szachowy „Podkarpacka Szachownica”, który był jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Województwa Podkarpackiego w szachach szybkich P-30 i VI Memoriałem im. Tadeusza Szylara. Organizatorami zawodów byli: Centrum Kultury Gminy Łańcut, Zespół Szkół w Wysokiej, LKS „Orzeł” Wysoka, Podkarpacki Związek Szachowy. W Mistrzostwach wzięło udział 159 szachistów, w tym 29 z UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski. Zawody rozegrano w trzech grupach: open seniorów oraz juniorów, turniej młodzików (klasyfikacja dziewcząt i chłopców do lat 9). W grupie juniorów były prowadzone odrębne klasyfikacje do lat 12, 15 i 18 dziewcząt i chłopców.

W grupie open seniorów zwyciężył Miłosz Szpar przed Antonim Kozakiem i Dominikiem Lewtakiem (wszyscy Czarna). Jedyny reprezentant naszego klubu Jarosław Zubiak wywalczył 63 miejsce.

Wśród juniorek do lat 18 zwyciężyła Sylwia Polak (Rzeszów) przed Dominiką Borek (UKS Gim Dwójka) i Gabrielą Niemczak (Wysoka).

Klasyfikację juniorów do lat 15 wygrał Pavlo Fedunyshyn (Ukraina) przed Piotrrem Prymonem (Przeworsk) i Piotrem Szpilą (Leżajsk). Zawodnicy UKS Gim Dwójka zajęli miejsca: Norbert Bukała – 4, Mateusz Zubiak – 11. Wśród juniorek w tej grupie wiekowej triumfowała Katarzyna Uliasz (Krosno) przed Aleksandrą Gromek i Rozalią Wojtowicz (obie UKS Gim Dwójka).

W grupie juniorów do lat 12 zwyciężył Marcin Wolak (Wiśniowa) przed Kamilem Koperwasem i Pawłem Gromkiem (obaj UKS Gim Dwójka). Pozostali zawodnicy tomaszowskiego klubu zajęli miejsca: Miłosz Byczuk – 8, Miłosz Kiełbasa – 10, Stanisław Kot – 12, Szymon Łagowski – 13, Kacper Koper – 15, Mateusz Krawczyk – 18, Igor Gwiazdowski – 23, Michał Hałasa – 25, Marcin Bartecki – 27. W klasyfikacji juniorek zwyciężyła Karolina Niedorys (UKS Gim Dwójka) przed Aleksandrą Zgodą (Dębica) i Mają Mazurek (Brzozów). Pozostałe zawodniczki UKS Gim Dwójka zajęły miejsca: Emilia Sprzęczka – 4, Katarzyna Kamińska – 5, Julia Kijko – 7, Wiktoria Wojciechowska – 8, Zuzanna Walentyn – 9, Martyna Piechnik – 11, Wiktoria Kostrubiec – 12, Wiktoria Berbecka – 13.

W najmłodszej grupie wśród chłopców zwyciężył Sviatoslav Mysiuk (Ukraina), który wyprzedził Patryka Pielę (Górno) i Vladyslava Fedunyshyna (Ukraina). Zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Szymon Kostrubiec – 6, Jan Łata – 7, Michał Boczkowski – 10. W grupie dziewcząt zwyciężyła Faustyna Czajka (Przeworsk) przed Kingą Kucią (Stara Wieś) i Barbarą Podobą (UKS Gim Dwójka).

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali piękne puchary. Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe. Natomiast najmłodszych uczestników nagrodzono dyplomami i drobnymi upominkami. Na zakończenie przeprowadzono losowanie dodatkowych nagród wśród wszystkich uczestników. Dużo szczęścia mieli tomaszowscy szachiści, który odebrali kilkanaście nagród. Sędzią głównym zawodów był Marian Bysiewicz (Rzeszów), któremu pomagał Bolesław Ziółkowski (Rudnik). Sportowym pokłosiem zawodów było wypełnienie norm na IV kategorie szachowe przez Szymona Kostrubca, Wiktorię Kostrubiec, Barbarę Podobę oraz normy na V kategorię przez Michała Boczkowskiego.