V Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka I Memoriał Szachowy im. Szymona Łuczki

DSC_9824a

2 lutego 2019 roku w Rachaniach spotkali się już po raz piąty szachiści, a to za sprawą V Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka. Od tego roku zawody będą poświęcone pamięci tragicznie zmarłego mieszkańca Gminy Rachanie, szachisty Szymona Łuczki. Szymon (1997-2018) był medalistą mistrzostw woj. lubelskiego, mistrzostw Polski Amatorów, mistrzostw Polski Rolników, zwycięzcą turniejów międzynarodowych min.: Międzynarodowych Mistrzostw Krakowa, Międzynarodowym Festiwalu Szachowego „Cracovia”, Przemyskiego Niedźwiadka  w Przemyślu, Turnieju o Puchar Burmistrza w Leżajsku,  Mistrzostw Woj. Podkarpackiego w Łańcucie, Pucharu Roztocza w Tomaszowie Lubelskim . Był wybitnym szachistą Gminy Rachanie.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Gminy Rachanie, Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. W zawodach wzięło udział 110 przede wszystkim młodych szachistów z Ukrainy, Warszawy, Zamościa, Tomaszowa, Biłgoraja, Przeworska, Fajsławic i okolicznych miejscowości. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach: młodzików i open. W każdej z grup były prowadzone odrębne klasyfikacje dziewcząt i chłopców w kategoriach do lat 10, 13 i 18. Zawody rozegrano na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut+5 sekund na rozegranie całej partii dla zawodnika.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonały władze lokalne w osobach: Teresy Semczyszyn Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, Agaty Niedziółki Skarbnika Gminy Rachanie.

W grupie open zwyciężył Taras Panchyshyn (Ukraina). Drugie miejsce wywalczył Petro Golubka (Ukraina), a trzecie Marcin Molenda (Tomaszów Lub.). Kolejne premiowane miejsca zajęli: Wojciech Czajka (LUKS Tomasovia) – 4, Ryszard Probola (LUKS Tomasovia) – 5, Kamil Koperwas (UKS Gim Dwójka) – 6, Wiktor Kiełbiński (Zamość) – 7. Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką była Emilia Sprzęczka (UKS Gim Dwójka), która wywalczyła 12 miejsce.

W klasyfikacji juniorek młodszych (do lat 13) triumfowała Emilia Sprzęczka przed Karoliną Niedorys (obie UKS Gim Dwójka) i Izabelą Tokarz (Przeworsk). Pozostałe zawodniczki tomaszowskiego klubu zajęły miejsca: Julia Kijko – 4, Zuzanna Walentyn – 5, Martyna Piechnik – 6, Katarzyna Kamińska – 7, Wiktoria Berbecka – 9, Wiktoria Kostrubiec – 15.

Wśród juniorów młodszych zwyciężył Kamil Koperwas (UKS Gim Dwójka) przed Szymonem Skorupskim (Zamość) i Szymonem Łagowskim (UKS Gim Dwójka). Rywalizację juniorek starszych (do lat 18) wygrała Dominika Borek przed Darią Sawą (obie UKS Gim Dwójka) i Oliwą Łoś (Modryń). Kolejne zawodniczki z UKS Gim Dwójka zajęły miejsca: Rozalia Wojtowicz – 4, Gabriela Niedorys – 5, Aleksandra Gromek – 6. W grupie juniorów starszych triumfował Wiktor Kiełbiński (Zamość) przed Norbertem Bukałą i Kamilem Ciskiem (obaj UKS Gim Dwójka).

W najmłodszej grupie młodziczek zwyciężyła Gabriela Tokarz (Przeworsk) przed Weroniką Gozdek (Michalów) i Nikolą Maryńczak (UKS Gim Dwójka). Piąte miejsce wywalczyła Barbara Podoba (UKS Gim Dwójka). Wśród młodzików triumfował Bartosz Ożóg (Zamość) przed Jakubem Jońcem (UKS Gim Dwójka) i Krystianem Kiszką (Łabunie). Kolejni zawodnicy z tomaszowskiego klubu zajęli miejsca: Szymon Kostrubiec – 4, Jan Łata – 7, Jan Krzaczkowski – 9, Kornel Słoboda, Mateusz Niedorys – 12, Kamil Jasek – 16.

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali piękne puchary. W grupie open pierwszych siedmiu zawodników oraz najwyżej sklasyfikowana kobieta otrzymali nagrody finansowe. Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacjach juniorek i juniorów otrzymało medale, a pierwszych sześciu nagrody rzeczowe. Wszystkich uczestników zmagań na 64 polach nagrodzono dyplomami.

Pucharami ufundowanymi przez władze lokalne nagrodzono najwyżej sklasyfikowanych mieszkańców powiatów. Puchary ufundowane przez Starostę Tomaszowskiego Henryka Karwana otrzymali: Marcin Molenda, Wojciech Czajka, Ryszard Probola. Puchary ufundowane przez Starostę Hrubieszowskiego Marylę Symczuk otrzymali: Oliwia Łoś i Wiesław Łoś. Nagrody Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko otrzymali: Paula Martyna i Wiktor Kiełbiński. Puchary im. Szymona Łuczki ufundowane przez Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka dla najwyżej sklasyfikowanej juniorki i juniora z Rachań otrzymali Wiktoria Gremplica i Michał Barcicki. Puchary ufundowane przez Zarząd Lokalnej Grupy Działania G6 Grzęda Sokalska otrzymali Karolina Niedorys (Wola Gródecka) i Wojciech Czajka (Jarczów).

Dekoracji nagrodzonych dokonała Teresa Semczyszyn Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. Tak duże przedsięwzięcie sportowe nie może odbyć się bez udziału sponsorów, za co należą się im gorące podziękowania. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom poczęstunek w postaci drożdżówek, jabłek, herbaty, kawy oraz wspaniałych pierogów.

Obowiązki sędziowski pełnili: Ryszard Żądło, Elżbieta Żądło, Mieczysław Pszeniczka.