Wspaniały sukces uczniów SP 2

IMG_0568a

Trwa dobra passa szachistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Niedawno w pięknym stylu zwyciężyli w turnieju w Jasionce. Tym razem mogą się pochwalić miejscem medalowym zajętym w Warszawie. 8 czerwca 2018 roku w Hali Torwar w Warszawie. Drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyła w V Finałowym Turnieju Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W tym roku impreza zgromadziła rekordową liczbę 799 uczniów klas I-III ze 105 szkół podstawowych z całej Polski. Oprócz 40 szkół warszawskich na turnieju reprezentowane były placówki z wielu miast Polski, w tym z Krakowa, Gniezna, Elbląga, Suwałk, Leżajska, czy Wrocławia. Ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości turniej odbył się pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy poza tradycyjnymi już kolorowymi czapeczkami otrzymali biało-czerwone chusty. Turniej rozegrano tradycyjnie na dystansie 6 rund tempem 15 minut na rozegranie partii dla zawodnika w 9 grupach: 3 dziewczęcych i 6 chłopięcych. Nad poprawnością rozgrywek czuwało 40 wykwalifikowanych sędziów szachowych. Do klasyfikacji szkół były liczone punkty zdobyte przez 10 zawodników. Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie turnieju uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Polskiego Związku Szachowego oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła SP ze Staniątek wyprzedzając SP 62 z Krakowa oraz SP 2 z Tomaszowa Lub. Pierwsze dziesięć drużyn przedstawia zestawienie poniżej.

10. SP 71 Wrocław 139 p.

Dzięki pozyskaniu przez Polski Związek Szachowy sponsorów, takim jak Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki i firma MOKATE zawody zyskały wspaniałą oprawę. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a najlepsi zawodnicy oraz drużyny szkolne w klasyfikacji OPEN, jak również drużyny z warszawskiego projektu „WARS i SAWA grają w szachy” – okazałe puchary, medale oraz cenne nagrody. Podczas zawodów na telebimie towarzyszył pokaz wybranych prac plastycznych z zorganizowanego przez czasopismo szachowe „Mat” konkursu dla dzieci klas I-III i przedszkoli – „Bajkowy Świat Szachów”. Trzynaście nagrodzonych prac znalazło się na kartach wydanego przez Polski Związek Szachowy kalendarza rozdawanego podczas turnieju wszystkim uczestnikom. W przerwach między partiami młodzi zawodnicy mogli również poćwiczyć, w specjalnie dla nich urządzonym w stylu japońskim przytulnym kąciku wyposażonym w małe stoliki i poduszki, japońskie szachy dla dzieci – w formie gry i zabawy „Złapmy lwa”.

Pierwszych dziewięć drużyn nagrodzono pięknymi pucharami i nagrodami rzeczowymi w postaci elektronicznych zegarów szachowych ufundowanych przez głównego sponsora turnieju finałowego firmę Mokate. Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w składzie: Jan Łata 1d, Szymon Kostrubiec 1b, Tomasz Puźniak 1b, Nikola Maryńczak 1a, Otylia Węgrzyn 3a, Emilia Sprzęczka 3b, Wiktoria Wojciechowska 3b, Szymon Łagowski 3b, Dominik Chudy 3c, Aleks Maryńczak 3c.

W klasyfikacji indywidualnej tomaszowscy uczniowie zajęli wysokie miejsca. W klasyfikacji dziewcząt z klas trzecich Emilia Sprzęczka wywalczyła drugie miejsce, przegrywając rywalizację o pierwsze miejsce tylko dodatkową punktacją. W tej grupie wiekowej dziewcząt 12 miejsce zajęła Wiktoria Wojciechowska, a 16 Otylia Węgrzyn. W grupie dziewcząt z klas pierwszych bardzo dobry występ zanotowała Nikola Maryńczak, która zajęła dziesiąte miejsce. Dla Nikoli był to pierwszy tak poważny turniej.

Wśród chłopców z klas pierwszych wysokie piąte miejsce wywalczył Jan Łata. Także jego koledzy wypadli bardzo dobrze: Szymon Kostrubiec zajął 12, a Tomasz Puźniak – 13 miejsce.

W grupie chłopców z klas trzecich Dominik Chudy wywalczył 12, Szymon Łagowski 18, a Aleks Maryńczak 44 miejsce.

Bardzo miłym akcentem dla tomaszowian było uhonorowanie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa Elżbiety i Ryszarda Żądło tytułami „Nauczyciela Roku 2017/2018 Edukacji przez Szachy w Szkole”.