Wspaniały sukces uczniów SP 2

IMG_0568a

Trwa dobra passa szachistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Niedawno w pięknym stylu zwyciężyli w turnieju w Jasionce. Tym razem mogą się pochwalić miejscem medalowym zajętym w Warszawie. 8 czerwca 2018 roku w Hali Torwar w Warszawie. Drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyła w V Finałowym Turnieju Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W tym roku impreza zgromadziła rekordową liczbę 799 uczniów klas I-III ze 105 szkół podstawowych z całej Polski. Oprócz 40 szkół warszawskich na turnieju reprezentowane były placówki z wielu miast Polski, w tym z Krakowa, Gniezna, Elbląga, Suwałk, Leżajska, czy Wrocławia. Ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości turniej odbył się pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy poza tradycyjnymi już kolorowymi czapeczkami otrzymali biało-czerwone chusty. Turniej rozegrano tradycyjnie na dystansie 6 rund tempem 15 minut na rozegranie partii dla zawodnika w 9 grupach: 3 dziewczęcych i 6 chłopięcych. Nad poprawnością rozgrywek czuwało 40 wykwalifikowanych sędziów szachowych. Do klasyfikacji szkół były liczone punkty zdobyte przez 10 zawodników. Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie turnieju uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Polskiego Związku Szachowego oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła SP ze Staniątek wyprzedzając SP 62 z Krakowa oraz SP 2 z Tomaszowa Lub. Pierwsze dziesięć drużyn przedstawia zestawienie poniżej.

1. SP Staniątki 155 p.
  2. SP 62 Kraków 153 p.
  3. SP 2 Tomaszów Lub. 148 p.
  4. SP 143 Warszawa 147 p.
  5. SP 48 Kraków 146 p.
  6. SP 321 Warszawa 146 p.
  7. SP Siercza 144 p.
  8. SP Włoszakowice 141 p.
  9. SP 123 Kraków 139 p.
  10. SP 71 Wrocław 139 p.

Dzięki pozyskaniu przez Polski Związek Szachowy sponsorów, takim jak Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki i firma MOKATE zawody zyskały wspaniałą oprawę. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a najlepsi zawodnicy oraz drużyny szkolne w klasyfikacji OPEN, jak również drużyny z warszawskiego projektu „WARS i SAWA grają w szachy” – okazałe puchary, medale oraz cenne nagrody. Podczas zawodów na telebimie towarzyszył pokaz wybranych prac plastycznych z zorganizowanego przez czasopismo szachowe „Mat” konkursu dla dzieci klas I-III i przedszkoli – „Bajkowy Świat Szachów”. Trzynaście nagrodzonych prac znalazło się na kartach wydanego przez Polski Związek Szachowy kalendarza rozdawanego podczas turnieju wszystkim uczestnikom. W przerwach między partiami młodzi zawodnicy mogli również poćwiczyć, w specjalnie dla nich urządzonym w stylu japońskim przytulnym kąciku wyposażonym w małe stoliki i poduszki, japońskie szachy dla dzieci – w formie gry i zabawy „Złapmy lwa”.

Pierwszych dziewięć drużyn nagrodzono pięknymi pucharami i nagrodami rzeczowymi w postaci elektronicznych zegarów szachowych ufundowanych przez głównego sponsora turnieju finałowego firmę Mokate. Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w składzie: Jan Łata 1d, Szymon Kostrubiec 1b, Tomasz Puźniak 1b, Nikola Maryńczak 1a, Otylia Węgrzyn 3a, Emilia Sprzęczka 3b, Wiktoria Wojciechowska 3b, Szymon Łagowski 3b, Dominik Chudy 3c, Aleks Maryńczak 3c.

W klasyfikacji indywidualnej tomaszowscy uczniowie zajęli wysokie miejsca. W klasyfikacji dziewcząt z klas trzecich Emilia Sprzęczka wywalczyła drugie miejsce, przegrywając rywalizację o pierwsze miejsce tylko dodatkową punktacją. W tej grupie wiekowej dziewcząt 12 miejsce zajęła Wiktoria Wojciechowska, a 16 Otylia Węgrzyn. W grupie dziewcząt z klas pierwszych bardzo dobry występ zanotowała Nikola Maryńczak, która zajęła dziesiąte miejsce. Dla Nikoli był to pierwszy tak poważny turniej.

Wśród chłopców z klas pierwszych wysokie piąte miejsce wywalczył Jan Łata. Także jego koledzy wypadli bardzo dobrze: Szymon Kostrubiec zajął 12, a Tomasz Puźniak – 13 miejsce.

W grupie chłopców z klas trzecich Dominik Chudy wywalczył 12, Szymon Łagowski 18, a Aleks Maryńczak 44 miejsce.

Bardzo miłym akcentem dla tomaszowian było uhonorowanie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa Elżbiety i Ryszarda Żądło tytułami „Nauczyciela Roku 2017/2018 Edukacji przez Szachy w Szkole”.