Uczniowie SP 2 triumfują

10 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu zostały rozegrane III Otwarte Mistrzostwa Miasta Zamościa w Szachach „Edukacja przez Szachy w Szkole” dla klas I-III – „Nasza Niepodległa 2018”. W zawodach wystartowało 116 uczniów, w tym 72 chłopców i 44 dziewczynki z klas I-III, reprezentujących przede wszystkim szkoły z Zamościa. W mistrzostwach wystąpiła jedenastoosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa. Mistrzostwa rozegrano pod Honorowym Patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie Pani Teresy Misiuk. Był to „227 turniej na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” w Polskim Związku Szachowym. W ceremonii otwarcia uczestniczyli: Tomasz Zieliński – dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, Monika Żur – zastępca dyrektora Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, Jerzy Michalski – zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Artur Waśko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zamościu. Mistrzostwa zostały rozegrane w dwóch grupach: dziewcząt i chłopców. W każdej z grup prowadzono dodatkowe klasyfikacje uczniów klas I i II oraz III. Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja drużynowa szkół w kategorii dziewcząt i chłopców. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 minut na rozegranie partii dla zawodnika.

W klasyfikacji chłopców z klas trzecich zwyciężył Szymon Łagowski przed Dominikiem Chudym (obaj SP2 Tomaszów) i Szymonem Skorupskim (SP 6 Zamość). Kolejne dwa miejsca zajęli uczniowie tomaszowskiej „dwójki”: Rafał Bryk – 4 i Jan Krzaczkowski – 5. Ich kolega szkolny – Tomasz Bryk zajął 20 miejsce.

Wśród dziewcząt z klas trzecich triumfowała Milena Kawka (Społeczna SP Zamość) uzyskując 7 punktów. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Wojciechowska, a trzecie Otylia Węgrzyn (obie SP 2 Tomaszów).

W grupie chłopców z klas I i II zwyciężył Bartosz Ożóg (SP 9 Zamość) przed Janem Łatą i Szymonem Kostrubcem (obaj SP 2 Tomaszów). Pozostali uczniowie tomaszowskiej szkoły wywalczyli miejsca: Maciej Biszko – 5, Tomasz Puźniak – 13.

Wśród dziewcząt z klas I i II triumfowała Nikola Maryńczak (SP 2 Tomaszów) przed Natalią Czajkowską (Społeczna SP Zamość) i Izabelą Lewkowicz (SP 7 Zamość).

W klasyfikacji drużynowej chłopców zwyciężyła SP 2 z Tomaszowa wyprzedzając SP 6 i Społeczną SP z Zamościa. Wśród dziewcząt także triumfowała drużyna SP 2 z Tomaszowa wyprzedzając Społeczną SP i SP 6 z Zamościa.

Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe medale za miejsca I-X, szkoły puchary za miejsca I-VIII, natomiast wszyscy uczestnicy i szkoły piękne pamiątkowe dyplomy. Dekoracji uczestników dokonał dyrektor szkoły Artur Waśko. Opiekunem uczniów tomaszowskiej „dwójki” był Ryszard Żądło – nauczyciel szachów.