Wspaniały sukces uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jasionce

DSC_9006a

25 kwietnia 2018 roku w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa odbył się Kongres Edukacyjny: IT i szachy. Organizatorem tego największego na Podkarpaciu wydarzenia poświęconego szachom i roli IT w życiu najmłodszych było G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego. Spotkanie edukacyjne miało na celu stworzenie przestrzeni zarówno dla rozwoju kompetencji najmłodszych, jak i przestrzeni do dyskusji na temat cyfryzacji świata i jej wpływu na rozwój dzieci. Ponad 300 przedstawicieli oświaty wzięło udział w części merytorycznej kongresu poświęconej wdrażaniu przedmiotów techniczno-informatycznych w program nauczania. Podczas kongresu nauczyciele, dyrektorzy szkół i inni pracownicy oświaty omawiali następujące zagadnienia:

„Programowanie i gra w szachy w kontekście współczesnych badań nad mózgiem”,

„Okiem edukacyjnego krytyka, działacza, marzyciela i wizjonera. Nawiązanie do NLP-owskiej Metody Disneya”,

„Myśleć szerzej i głębiej – jak szachy mogą wspomagać procesy myślowe?”,

„Trening poznawczy i szachowy w rozwoju dzieci”,

„Czy dzięki treningowi poznawczemu z posiadaczy mózgów możemy także stać się jego użytkownikami?”,

„Ogólnopolski Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”,

„Co wpływa na rozwój nauczycieli i ich skuteczności działań w zakresie nauki programowania?”.

W ramach kongresu rozegrano drużynowe turnieje szachowe w kategoriach klas I-III oraz IV-VI. W rywalizacji wzięło udział 71 drużyn z klas I-III oraz 90 z klas IV-VI. Łącznie w zawodach wystąpiły reprezentacje 90 szkół z województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego (w sumie blisko 650 uczniów). Tomaszów reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, grający w 7 drużynach. Zawody zostały rozegrane na dystansie 7 rund, tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Na wynik (miejsce) szkoły decydowały punkty zdobyte przez najwyżej sklasyfikowaną drużynę klas I-III oraz IV-VI. Wśród faworytów były wymieniane szkoły z Chrzanowa, Staniątek, Dobczyc, Pilzna, Międzyrzeca Podlaskiego i Tomaszowa Lub. Rywalizacja zapowiadała się bardzo ciekawie. Nagrodą główną dla szkoły był zestaw 12 laptopów ufundowanych przez firmę iSoft z Rzeszowa.

Od pierwszej rundy rozgorzała walka o każdy punkt. Prawdziwe emocje zaczęły się od rundy czwartej. Faworyci zaczęli grać między sobą. Ostatnia runda to mecze „o wszystko”. Tu nie było straconych pozycji, gra toczyła się do przysłowiowych „gołych króli”, żadna z drużyn nie odpuszczała. Pierwsi zakończyli turniej uczniowie klas I-III. Podliczone punkty przez sędziego dały końcową klasyfikację drużyn, która przedstawiała się następująco:

 1. SP 1 Dobczyce 13 p.
 2. PSP Pilzno 12 p.
 3. SP 2 Tomaszów Lub. 11 p.
 4. SP Staniątki 11 p.
 5. SP 8 Chrzanów 11 p.
 6. SP 2 II Tomaszów Lub. 10 p.
 7. SP 1 II Dobczyce 10 p.
 8. SP Lipinki 10 p.
 9. SP Wadowice Górne 10 p.
 10. SP Stępina 9 p.

Pierwsza drużyna SP 2 Tomaszów Lub. grała w składzie: Dominik Chudy, Rafał Bryk, Emilia Sprzęczka, Wiktoria Wojciechowska. Druga drużyna: Jan Krzaczkowski, Szymon Łagowski, Jan Łata, Otylia Węgrzyn.

W grupie uczniów klas IV-VI uczniowie z Tomaszowa okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając wszystkie mecze. Najwięcej emocji dostarczyła ostatnia runda, w której drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 zmierzyła się z drużyną SP 1 z Dobczyc, bezpośrednim konkurentem do wygrania klasyfikacji generalnej. Po bardzo wyrównanej walce zwycięstwo odnieśli uczniowie tomaszowskiej „dwójki”. Końcowe wyniki klas IV-VI przedstawiają się następująco:

 1. SP 2 Tomaszów Lub. 14 p.
 2. PSP Pilzno 12 p.
 3. SP 3 Międzyrzec Podlaski 12 p.
 4. SP 2 II Tomaszów Lub. 11 p.
 5. SP Stara Wieś 10 p.
 6. SP Podłęże 10 p.
 7. SP 62 Kraków 10 p.
 8. SP Kopki 10 p.
 9. SP 1 Dobczyce 10 p.
 10. SP 1 Żołynia 10 p.

Pozostałe drużyny SP 2 z Tomaszowa zajęły miejsca: SP 2 III – 11, SP 2 V – 23, SP 2 IV – 25. Tomaszowskie drużyny grały w składzie: I – Paweł Borek, Mikołaj Chudy, Paweł Gromek, Karolina Niedorys; II – Kamil Koperwas, Miłosz Byczuk, Jan Krupa, Julia Kijko; III – Stanisław Kot, Miłosz Kiełbasa, Kacper Koper, Zuzanna Walentyn; IV – Kmateusz Krawczyk, Wiktoria Berbecka, Katarzyna Kamińska, Rozalia Wojtowicz; V – Mateusz Zubiak, Marcin Bartecki, Błażej Chudy, Wiktoria Kostrubiec.

W ramach turniejów drużynowych prowadzono klasyfikację indywidualną na szachownicach. Złoty medal na szachownicy czwartej wywalczyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa Lub. Wiktoria Wojciechowska, wygrywając wszystkie partie. Na uwagę zasługuje także wynik Emilii Sprzęczki, która grając na szachownicy „chłopca” wygrała sześć partii. Grupie klas IV-VI na trzeciej szachownicy złoty medal zdobył Paweł Gromek, zwyciężając we wszystkich partiach. Karolina Niedorys wywalczyła brązowy medal na szachownicy czwartej.

W klasyfikacji generalnej szkół zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 z Tomaszowa Lubelskiego wyprzedzając Publiczną Szkołę Podstawową z Pilzna i Szkołę Podstawową nr 3 z Międzyrzeca Podlaskiego.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody m.in.: 12 laptopów ufundowane przez firmę iSoft , 2 tablety ufundowane przez firmę AVC Visual Studio, przelot szybowcem ufundowany przez Aeroklub Ziemi Jarosławskiej, a także puchary i medale dla 3 najlepszych drużyn w kategoriach klas I-III i IV-VI, których sponsorem była firma Graft i zestawy upominków szachowych od Sunrise Chess & Games.

Ekscytujące pojedynki, zwycięstwa, jak i porażki budowały niezapomniany charakter Kongresu Edukacyjnego: IT i szachy. Zawarte przyjaźnie, nowe doświadczenia i ogrom pozytywnych emocji z pewnością pozostaną na długo w pamięci wszystkich dzieci uczestniczących w rozgrywkach szachowych. Wszystkie dzieci biorące udział w wydarzeniu otrzymały poczęstunek i pamiątkowe dyplomy.

Dzięki bardzo dobrej grze szachistów z SP 2 multimedialna pracownia szachowa zostanie wzbogacona o 12 laptopów, które będzie można wykorzystać do treningów szachowych i nauki programowania.

Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy sprawowali opiekę nad dziećmi- Darii Łata i Bożena Bryk. Nie byłoby sukcesu, gdyby nie praca Elżbiety i Ryszarda Żądło –  nauczycieli szachów w Szkole Podstawowej nr 2.