Szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 zagrali w Senacie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9 kwietnia 2018 roku w salach Senatu RP odbył się VII Finał Akcji „Szachiści grają dla Polonii”. Patronat Honorowy nad Akcją objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który oficjalnie otworzył Turniej Finałowy. Polski Związek Szachowy reprezentowany był przez Krzysztofa Górę – Wiceprezesa Zarządu ds. Sportu Powszechnego, Annę Mrozińską – Członka Zarządu ds. Sportu Wyczynowego (Koordynator Akcji) i Annę Harazińską – Specjalistkę ds. Sportu Powszechnego. Sędzią zawodów była Magdalena Judek.

W finale turnieju uczestniczyły dzieci – zwycięzcy turniejów mikołajkowych i świątecznych, rozegranych w grudniu 2017 r. W zawodach wzięło udział 64 młodych szachistów. Celem akcji „Szachiści grają dla Polonii” jest popularyzacja szachów w całym kraju, integracja środowiska szachowego, pozyskanie środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci Polaków z zagranicy na obóz szachowy Wakacje z szachami, popularyzacja idei budowania relacji Polonii zagranicznej z Polską, promocja szachów w lokalnych społecznościach oraz środowiskach polonijnych, budowa relacji środowiska szachowego z władzami centralnymi i samorządowymi. Dzięki akcji „Szachiści grają dla Polonii”, organizowanej przez Polski Związek Szachowy, 100 dzieci z Litwy będzie mogło wziąć udział w obozie szachowym, który odbędzie się w Dobryszycach od 29 lipca do 8 sierpnia 2018 r.

W turniejach finałowych od kilku lat uczestniczą młodzi szachiści z UKS Gim Dwójka. W tym roku nasz klub reprezentowali: Karolina Niedorys, Zuzanna Walentyn, Paweł Gromek. Czwartym finalistą turnieju rozegranego w Tomaszowie Lub. był Denys Kushnir (Ukraina). Na wysokim ósmym miejscu zawody ukończył Paweł Gromek. Pozostali przedstawiciele tomaszowskiego turnieju „Szachiści grają dla Polonii” zajęli miejsca: Karolina Niedorys – 15, Denis Kushnir (Ukraina) – 18, Zuzanna Walentyn – 32. Opiekunem zawodników z Tomaszowa była Małgorzata Niedorys. Wyjazd zasponsorowali obecni także w Warszawie Natalia i Maciej Walentynowie, którym w imieniu dzieci, rodziców, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 oraz trenerów UKS GIM Dwójka serdecznie dziękujemy.

W turnieju nagrodzono pierwszych sześciu zawodników.

• I miejsce – Gracjan Grzesik (KSz Hetman Koszalin)
  • II miejsce – Iwo Karolczuk (MUKS Stoczek 45 Białystok)
  • III miejsce – Jakub Herwy (AKS Mikołów)
  • IV miejsce – Maciej Jeda (KSz Hetman Nowe Miasto Lubawskie)
  • V miejsce – Adrian Budzisz (MUKS Stoczek 45 Białystok )
  • VI miejsce – Szymon Malinowski (TKKF „Rzemyk” Gdynia)

Wszyscy uczestnicy zawodów finałowych otrzymali drobne upominki, a ponadto zwiedzili budynek Sejmu i Senatu.