Wspaniały sukces szachistów ze Szkoły Podstawowej nr 2

18. grudnia 2017 roku katowicki Spodek „przeżył” kolejny „najazd” tym razem młodych szachistów, a to za sprawą II Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli. W zawodach wzięło udział 1433 uczestników reprezentujących przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wśród nich było 23 uczniów tomaszowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 z klasami gimnazjalnymi.

Tegoroczna edycja Mistrzostw przewidywała klasyfikację drużynową szkół podstawowych klasy I-VII, klasyfikację gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Pomimo wcześniejszych ustaleń, że w zawodach maksymalnie może wziąć udział 1000 uczestników, organizatorzy ugięli się pod presją wielkiego zainteresowania „królewską grą” ze strony szkół – co zasługuje na pochwałę. Mistrzostwa zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 minut na partię dla zawodnika. Zawodnicy rywalizowali w swoich grupach wiekowych (chłopcy z klas I grali między sobą, podobnie dziewczęta, itd.). Na wynik szkoły składały się wyniki uzyskane przez dwóch najwyżej sklasyfikowanych uczniów w każdej grupie. W klasyfikacji generalnej szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 z Rybnika przed Szkołą Podstawową nr 8 z Chrzanowa oraz Szkołą Podstawową nr 2 z Tomaszowa Lubelskiego. Wynik drużynowy przerósł najśmielsze oczekiwania opiekunów i trenerów. Znaleźć się tuż za szkołami, w których nauka gry w szachy ma bardzo długą tradycję, a zajęcia szachowe w tych miastach prowadzone są we wszystkich przedszkolach, jest ogromnym sukcesem.

W rywalizacji indywidualnej na uwagę zasługują wyniki: Kamila Ciska, który wywalczył brązowy medal w kategorii uczniów klas gimnazjalnych, Emilii Sprzęczki 4 miejsce w klasyfikacji dziewcząt klas III, Aleksandry Gromek 6 miejsce w klasyfikacji dziewcząt klas VII. Wyniki pozostałych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 przedstawiają się następująco: Wiktoria Wojciechowska (III) – 22, Karolina Niedorys (IV) – 11, Zuzanna Walentyn (IV) – 44, Rozalia Wojtowicz (VI) – 18, Anna Krzaczkowska (VII) – 14, Dominika Borek (gimnazjum) – 11, Anna Sujko (gimnazjum) – 23, Szymon Łagowski (III) –  40, Jan Krzaczkowski (III) – 84, Paweł Gromek (IV) – 11, Miłosz Kiełbasa (IV) – 19, Jan Krupa (IV) – 39, Mateusz Krawczyk (IV) – 42, Miłosz Byczuk (IV) – 65, Marcin Bartecki (IV) – 123, Mateusz Zubiak (V) – 43, Mikołaj Chudy (VI) – 20, Paweł Borek (VI) – 23, Adrian Michalski (VII) – 9, Norbert Bukała (VII) – 14.

W Mistrzostwach wystąpili również uczniowie, którzy są zawodnikami UKS Gim Dwójka a reprezentowali I Społeczne Gimnazjum z Zamościa – Justyna Łukasiewicz wywalczyła 13 miejsce i Karol Wolczyk (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące), który zajął 12 miejsce.

Cztery dni spędzone w katowickim Spodku z pewnością na długo utkwią w pamięci naszych uczniów. Takiej dawki wrażeń, ilości rozegranych partii dawno nie mieli.